Haberler
Giriş Tarihi : 01-04-2021 13:59   Güncelleme : 01-04-2021 14:20

Bu Kez Akşener'den Bahçeli'ye 'Evine Dön' Çağrısı

Meral Akşener gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu Kez Akşener'den Bahçeli'ye 'Evine Dön' Çağrısı

Konya'da gazetecilerin HDP'nin kapatılması istemiye açılan davaya ilişkin sorularını cevaplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Yargıtay Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame hakkında, “Ben hukukçu değilim, dolayısıyla Yargıtay Başsavcılığı'nın iddianamesindeki eksikliklere yönelik Anayasa Mahkemesi raportörünün, bu eksikliklerinin düzeltilmesi amacıyla geriye gönderdiğine dair bir bilgim var. Buradan baktığınız zaman normal bir prosedür gibi görünüyor. Birincisi bu. Bir de sayın Bahçeli sürekli olarak, ‘hadi hadi kapatın kapatın' dediği için muhtemelen yaptığı baskı yüzünden Cumhuriyet Başsavcısı çok hızlı hazırlamış, eksiklikler olmuş. Muhtemelen bunlar yeniden gözden geçirilecektir”  dedi.

Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasının ortaya çıkaracağı muhtemel anayasal tartışmaları işaret eden Akşener, “Fakat burada dikkatimi çeken şey şu. Bu geri gönderilmenin üzerinden sayın Bahçeli ikinci kere Anayasa Mahkemesi'nin kapatılmasına dair bir hızlı salvoda bulundu, tehditler savurdu. Şimdi burada iki şey var. Birincisi: Sayın Bahçeli, çok mübarek bir isim olarak tanımladığı, muhterem bir isim olarak tanımladığı ve 2023'te Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan ettiği sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin ikinci defa, yani Anayasa ile ilgili bir sorun olduğu ve ikinci defa seçilip seçilmeyeceği konusunda Türkiye'de hukukçular ikiye bölünmüş durumda. Böyle bir pozisyonda çok muhterem ve çok mübarek kabul ettiği Cumhurbaşkanı adayının üzülmesini muhtemelen istemediği için, ne olur ne olmaz diye bugünden Anayasa Mahkemesi'ni taşlamaya ve oklamaya başladı. Bunu bir kenara koyar isek, bu tür çok üst perdeden ve racon kesen davranış biçimlerinin hukuka, demokrasiye ve insan haklarına, hiçbir şeye, 150 yıllık demokrasi tarihimize, eksik gedik de olsa, demokrasi tarihimize uymadığını söyleyebilirim. Son hadiselere baktığımı zaman ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak, kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Çok yorgun olduğunu anladım. Dolayısıyla evine dönmeye ve biraz tefekküre ve evinde dinlenmeye davet ediyorum ifadelerini kullandı.

MHP'de mahkeme eliyle âkim bırakılan ve Akşener'in başını çektiği parti içi muhalefetin tamamen partiden ayrılmasına sebep olan kurultay süreçleriyle İYİ Parti ortaya çıkmış ve partinin kuruluşundan bu yana liderliğini sürdüren Meral Akşener'e, Cumhur İttifakı kanadından "evine dönme" çağrıları yapılmıştı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Akşener’e son olarak 24 Aralık 2022 günü yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, parlak Türk asırlarının yol haritası, milli birlik ve kardeşliğin, devletin istikrar ve dengesinin yegane güvencesidir. Muhatabına masa kur demedik, evine dön dedik, hala zaman vardır, bu önerimiz geçerliliğini korumaktadır. Diyorum ki, dön evine, bitsin bu çile” sözleriylle seslenmiş ve "evine dön" çağrısını yinelemişti.

MHP Lideri Bahçeli, Akşener’in Ayasofya konusunda farklı bir tutum takındığını savunarak 24 Ağustos 2020’de “Sayın Akşener’in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp derhal ve çok kısa süre içinde evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır” demişti.