Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 23-02-2021 20:58   Güncelleme : 23-02-2021 21:31

Bulgaristan Türklerine Okullarda Türkçe Çağrısı

Bulgaristan'da ana dil olarak Türkçe eğimine ilgi azaldığı için Türk çocukları okullarda Türkçeyi seçmeye teşvik edilmeli.

Bulgaristan Türklerine Okullarda Türkçe Çağrısı

Balkanlar'daki Türk illerinden Kırcaali'ye bağlı Mestanlı ilçesinde, 1991'den bugüne 776 öğrenci mezun eden Türk lisesi, öğrencilerin Türkçe sevgisini artırmak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Lisenin müdürü Ahmet Bozov, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, bu yıl lisedeki 136 öğrencinin tamamının Türkçe derslerine katıldığını belirtti. Ancak Bozov, Bulgaristan'ın 2007'de Avrupa Birliği'ne (AB) katılmasının ardından Türk çocuklarının seçmeli ders olarak verilen Türkçe yerine aileleri tarafından İngilizce, Almanca ya da diğer Batı ülkelerinin dillerine yönlendirildiğini de söyledi.

Türk çocuklarının ana dilleri Türkçeye ilgilerini arttırabilmek için ciddî bir çaba sarf ediliyor:

"Bu konuda sivil toplum örgütleri, köy muhtarları, din görevlileri ve imamlara da büyük görev düşüyor. Dünyada 400 milyona yakın insanın konuştuğu Türkçenin nasıl bir zenginlik olduğunu, ne kadar geniş ufuklar açtırdığını herkesin bilmesi gerekiyor."

TÜRK AİLELERİN DESTEĞİ OLDUKÇA ÖNEMLİ

Bulgaristan'da, 30 yıl önce sona eren komünizm döneminde Türkçe konuşmanın yasak olduğunu hatırlatan Türk öğretmen Nurcan Okat, 2008'den beri Mestanlı'daki Türk lisesinde Türkçe dersi verdiğini ve öğrencilerin Türkçe sevgisini arttırmaya çalıştığını söyledi.

Okat, Türkçenin yüksek değerini yalnızca öğrencilerin değil, Türk ailelerin de anlaması gerektiğini vurgulayarak "Her şeyden önce veliler, bilinçli olarak çocuklarını Türkçe öğrenmeye teşvik edebilir." dedi.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü bünyesindeki Yüksek İslam Enstitüsü Rektör Yardımcısı Abdullah Trabzon ise Türk nüfusun yoğun olduğu Mestanlı, Rusçuk ve Şumnu illerindeki Türk liselerinin ülkede ana dil olarak Türkçe eğitimi konusunda önemli bir görev üstlendiğini işaret etti.

Eğitim ve sosyal konulardan sorumlu Mestanlı Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülizar İsmail de bölgedeki yerleşim merkezlerinde toplam 139 öğrencinin Türkçe dersini seçtiğini belirterek, "Ana dilleri ne olursa olsun, öğrenciler onu [Türkçeyi] öğrendiklerinde diğer dillere doğru giden yollara da köprü atmış olacaklar." ifadelerini kullandı.

TÜRKÇE DERSİNİ SEÇENLER AZALIYOR

Bulgaristan'da devletin resmî eğitim müfredatı kapsamında ana dil öğretiminin başladığı 1992'de 117 bin öğrenci okullarda verilen Türkçe derslerini seçerken özellikle ülkenin 2007'de AB'ye katılmasından sonra bu derslere yönelik hem velilerin hem de Türk öğrencilerin ilgisinde belirgin bir düşüş gözlemlendi.

Bulgaristan Eğitim Bakanlığının verilerine göre, ülkede bugün sadece 79 yerleşim yerindeki 80 okulda Türkçe dersleri veriliyor. Bakanlık, mevcut eğitim-öğretim yılında ilkokul ve ortaokul düzeyinde 107 öğretmenin toplam 3 bin 981 öğrenciye Türkçe öğrettiğini; önceki yılda ise bu sayının 3 bin 991 olduğunu bildirdi.

Nüfusu yaklaşık 7 milyon olan Bulgaristan'da, 850 binden fazla Türk yaşıyor.