Haberler
Giriş Tarihi : 04-05-2021 21:00   Güncelleme : 04-05-2021 21:00

Büyük Menderes Irmağı Kurudu, Çiftçiler Çaresiz

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinden çıkarak Uşak, Denizli ve Aydın'dan geçip Adalar Denizi'ne dökülen 584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes ırmağı, daha önce taşkınlarla gündeme gelmesine rağmen bu yıl kurudu. Çiftçiler ise kaygılı.

Büyük Menderes Irmağı Kurudu, Çiftçiler Çaresiz

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinden çıkarak Uşak, Denizli ve Aydın'dan geçip Adalar Denizi'ne dökülen 584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes ırmağı, en kurak dönemlerinden birini yaşıyor. Daha önce taşkınlarla gündeme gelen Büyük Menderes'in kuruması, Aydın Ovası'ndaki çiftçileri tedirgin etti. Yağmur ve kar yağışının diğer yıllara oranla az olması ve sıcaklıkların da yükselmeye başlaması nedeniyle geçen yıl mayıs ayında 2,5 metre yüksekliğinde su bulunan Büyük Menderes ırmağında hâlihazırda neredeyse su kalmadı. Çiftçiler traktörleriyle ırmağın yatağında setler yapıp dipteki az miktardaki suyu biriktirmeye başladı. Irmağın büyük bölümünde ise dipteki kumlar ortaya çıktı. Çiftçiler ırmaktaki kumlar üzerinde yürüyerek kara kara ne yapacaklarını düşünmeye başladı.

"Şu an ırmağın üzerinde yürüyoruz"

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, Büyük Menderes'in kurumasına ilişkin şöyle konuştu:

"Yılların Menderes nehrinin şu an üzerinde yürüyoruz. Tespitlerimize göre Nazilli'den Söke Ovası'na kadar 32 bin dekar ot yatağımız su bekliyor. Çiftçilerin bu suya ihtiyacı var. Aralık ayından bu yana yağmurlar yeterli seviyede yağmadı. Bu nedenle yıla kurak bir başlangıç yaptık. Mayıs ayının ilk haftaları Büyük Menderes nehrinde 2,5 metre yükseklikte su vardı. 53 yaşındayım, bu aylarda Büyük Menderes nehrinin bu şekilde kuruduğunu hiç görmemiştim. Çiftçilerin bu suya ihtiyacı var. Çok az sayıda su olduğu için çekme şansımızda yok."

Kaykı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tespitlerimize göre Nazilli'den Söke Ovası'na kadar 32 bin dekar ot yatağımız su bekliyor. Adnan Menderes, İkizdere ve Kemer barajlarından da sulama için Büyük Menderes'e su salınması için çok erken. Baraj kapaklarının açılması haziran ayını bulur. Çiftçilerde çaresiz durumda. Su olmayınca tarımsal üretimde durma noktasına geliyor. Durum böyle olunca çiftçilerde kendi başlarının çaresine bakmak için sondaj kuyusu açmaya çalışıyor. Ancak, yağmur yağmaz ise o sondaj kuyularının da çok uzun süre kullanılacağını sanmıyorum. Bizim can damarımız sudur. DSİ'de bu yıl 2 kez sulama suyu vereceğini bildirdi. 2 defa sulamayla hiçbir mahsul olmaz. Yılların Menderes nehrinin şu an üzerinde yürüyoruz."

Menderes ırmağının kıyısında arazisi bulunan Umur Posacı adlı vatandaş ise şu ifadeleri kullandı:

"Büyük Menderes nehri kıyısında dedemden kalma 600 dönüm arazim var. Yıllardan beri burada ekip biçeriz. Bu mevsimde susuz kaldığını hiç görmedik. Biraz da plansız yapılan işler buna neden oluyor. Önceden bazı hesap ve planlar yapılsa bekli de bu hâle gelmezdi. Şu anda herkes bölgede su peşinde. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Maalesef bizi çok kolay günler beklemiyor. Nehrin içine traktörlerle girerek set yapıp su tutmaya çalışıyoruz."