Haberler
Giriş Tarihi : 01-04-2021 17:23   Güncelleme : 01-04-2021 17:23

Cami Hoparlörlerinden Gelen Müziğe İnceleme

İstanbul'da ses sistemlerine girilen camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılması üzerine inceleme başlatıldı.

Cami Hoparlörlerinden Gelen Müziğe İnceleme

Pendik, Kartal ve Tuzla'da dün gündüz ve akşam saatlerinde cami hoparlörlerinden müzik sesi yükseldi. Camiden gelen müzik seslerine anlam veremeyen vatandaşlar sorumluların bulunmasını istedi.

Güzelyalı Mahallesi'nde sakinlerinden Osman Yılmaz, ''Yatsı namazı sırasında marş şeklinde bir ses geldi. Hocanın evi burada olduğu için sistemi kapattı. Bizim cami, Kadıköy Osmanağa Camii'den alıyor ama bu sıkıntı olacak diye sistemi kapattık. Daha önce de küçük sıkıntılar oluyordu, bu sefer fazlalaştı. Hoca burada olduğu için kapattı, çünkü sesi bütün mahalleyi rahatsız ediyor" dedi.  

Metin Şeker ise, ''Dün öğlen saat 10.30 gibi, akşam ve yatsı ile gece saatlerinde aynı müzik bizim camimizde de çalındı. Tabi cemaat olarak biz bu durumdan rahatsız olduk. Neden böyle bir sisteme giriyorlar, nasıl giriyorlar, kasıtlı mı giriyorlar, bunların araştırılmasını istiyoruz tabi. Böyle bir müzikten hoşnut değiliz. Camilerimizden minarelerimizden ezan okunacak yerde böyle şeylerin olması hoş değil" şeklinde açıklama yaptı.

Gece saatlerinde gelen müzik seslerinin bir kısmını kayda alan bir vatandaşın görüntüleri yayımlaması üzerine açıklama yapan İstanbul Müftülüğü, Kartal, Pendik ve Tuzla ilçelerindeki camilerin ses sistemlerine korsan bir müdahale olduğunu belirtti. Olayla ilgili emniyet yetkilerine bilgi verilerek soruşturma başlatıldığı öğrenildi.