Haberler
Giriş Tarihi : 05-03-2021 16:16   Güncelleme : 05-03-2021 16:16

Cami İnşaatına İller Bankası'ndan 5 Milyon TL

Diyanet'in bütçe ayırmadığı cami inşaatına İller Bankası'ndan 5 milyon TL aktarıldı.

Cami İnşaatına İller Bankası'ndan 5 Milyon TL

2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı’ndan aktarılan 24,7 milyon TL ödenek ile Adıyaman’da yapımına başlanan Safvan Bin Muattal Camii ve Külliyesi’nin inşaatı, bütçe yetersizliği nedeniyle 2019 yılında durduruldu.

Diyanet, “Camiler için özel bütçe ayırma imkanımız yoktur” diyerek ödeme yapmadı. Diyanet'in ödeme yapmamasının üzerine “Belediyelerin içme suyu, arıtma tesisi projelerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak” amacıyla kurulan İller Bankası, caminin tamamlanması için 5 milyon TL aktardı.

Diyanet’ten yapılan açıklamada, külliyenin kalan işleriyle ilgili çalışmaların 2020 yılında İLBANK tarafından yürütülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi ancak İLBANK’ın proje için ne kadar bütçe ayıracağı kaydedilmedi. İLBANK’ın projeye ayıracağı bütçe, bir bilgi edinme başvurusuna verilen yanıt ile açığa çıktı. İller Bankası Yönetim Kurulu’nun, “Talebe istinaden” caminin yapımı için 5 milyon TL finansman desteği verdiği öğrenildi. Talebin, Sahabe Safvan Bin Muattal Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldiği bildirildi.