Haberler
Giriş Tarihi : 08-01-2021 22:39   Güncelleme : 08-01-2021 22:39

Çavuşoğlu: AB ile İlişkilerde Yeni Sayfalar Açmaya Çalışıyoruz

Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni sayfalar açmak için çalışıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu: AB ile İlişkilerde Yeni Sayfalar Açmaya Çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Portekiz’in ardından İspanya'ya gitti. Madrid'de İspanyalı mevkidaşıyla ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren Çavuşoğlu, sonrasında İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Raya ortak basın toplantısına katıldı. Çavuşoğlu, “2020'de bazı üye ülkelerle yaşadığımız sorunlar sebebiyle AB ile ilişkilerimizde gerilim yaşadık. Bu arzu ettiğimiz bir durum değildir. Ama bu zor şartlarda bile İspanya gibi diğer aklıselim, aklıselimi savunan ülkelerin dirayetiyle gerginlik yerine diyalog tercih ediliyor ve son zirve buna zemin hazırladı. Şimdi AB ile ilişkilerimizde yeni sayfalar açmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye ile İspanya arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolara çıkarılmak için çalışmaların sürdüğünü beliterek, “Bu sebeple, zirve marjında iş adamlarımızı bir araya getireceğiz ve iş forumu düzenleyeceğiz. Sadece ticareti değil yatırımlarımızı da artırmamız gerekiyor. Firmalarımız başta Afrika ve Amerika bölgesi olmak üzere üçüncü ülkelerde iş birliğini tesis etmek için önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz toplantılarda neler yapacağımızı görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, İspanya’nın enerji alanında güçlü bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayarak, savunma sanayisinde de iş birliğinin güçlendiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Türk Hava Yolları ile Airbus arasındaki meseleleri güzel bir şekilde, her iki tarafın da yararına olacak şekilde hallettik. Bu da iş birliği yaptığımız zaman neler yapabileceğimizi gösteriyor. Bundan sonraki süreçte dost ve müttefik İspanya'yla ilişkilerimizi her alanda çok daha iyi noktaya getirmek için birlikte çalışma konusunda kararlılığımız tamdır” diye konuştu.