Haberler
Giriş Tarihi : 12-09-2021 14:39   Güncelleme : 12-09-2021 14:58

Çavuşoğlu: Mültecilerin Ülkelerine Döndürülmesi İçin Çalışmalarımız Var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sığınmacıların geri döndürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Çavuşoğlu: Mültecilerin Ülkelerine Döndürülmesi İçin Çalışmalarımız Var

Memleketi Antalya'nın Manavgat ilçesinde gazetecilere konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Artık mültecilerin güvenli şekilde ülkelerine döndürülmesi, gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi bir destek görmeye başladık. Bu işin ciddiyetini biraz anladılar. Başta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'yle Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var" dedi.

"Bu konuda komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak olarak biz bir inisiyatif başlattık. En fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan komşu ülkeler olarak. Lübnan'dakilerin durumu çok kötü" diyen Çavuşoğlu, Tabii bunları zorla iterek değil de sahada, Suriye içinde, bizim harekat bölgelerimizde olduğu gibi, İdlib'de olduğu gibi ülkesine dönen insanlara bir şeyler sağlayabilmek; okul, eğitim, sağlık, istihdam yaratıcı projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İnsanları Hemen Göndermek Doğru da Değil

Afganistan'daki durumun Afgan sığınmacıları geri göndermeye izin vermediğini belirten Çavuşoğlu, "İnsanları hemen göndermek doğru da değil, mümkün de değil. Muhataplarımız yok. Biz zaten bir önceki yönetim döneminde uçaklarla Afganları Afganistan'a gönderiyorduk. Pakistan'a da aynı şekilde gönderiyoruz. Sonuçta bu bir sorun, tüm dünyada sorun" diye konuştu.

"Covid-19'la beraber, bu sorun daha da artmaya başladı. Bu küresel bir sorunsa uluslararası toplum olarak hep birlikte bu sorunu çözelim" diyen Çavuşoğlu, "Biz yine de bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlıkta var. Ama bu işe ırkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son derece yanlıştır. Diğer taraftan toplumsal bir sorunsa da hep birlikte sakin bir şekilde değerlendirip, yeni politikalar da üreterek, çare bulmak için İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızla çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

AKP: Sanayiyi Suriyeliler Ayakta Tutuyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki geçtiğiiz süreçte yaptığı açıklamada Türkiye'de sanayiyi Suriyelilerin ayakta tuttuğunu iddia etmişti.