Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 13:54   Güncelleme : 11-03-2021 13:54

Çavuşoğlu: Suriye'nin Toprak Bütünlüğünü Savunmaya Devam Edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bir dizi açıklamada bulundu.

Çavuşoğlu: Suriye'nin Toprak Bütünlüğünü Savunmaya Devam Edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkenti Doha'da Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammad bin Abdulrahman Al Thani de yer aldığı bildirildi.

Suriye meselesinin konuşulduğu toplantıdan sonra konuşan Çavuşoğlu, "Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör örgütleriyle savaşmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, açıklamasında "BM verilerine göre 13.4 milyon Suriyeli yardıma muhtaç. Yaklaşık 5 milyon Suriyelinin barınak ihtiyacı var. 2.4 milyon Suriyeli çocuk hala okula gidemiyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un "Rusya, Türkiye ve Katar, Suriye'de ayrılıkçılık girişimlerine karşı mücadele etme konusunda anlaştı'' şeklinde bir açıklama yaptığı toplantı sonrası Çavuşoğlu, "Amacımız Suriye'de kalıcı çözüm çabalarına katkıda bulunmak. Bu amaçla verimli toplantılar gerçekleştik. Suriye'deki insani durumu ele aldık. Pandemiyle daha da kötüleşti. Çabaların önünde engeller oluştu. 6 buçuk milyondan fazla insan Suriye dışında yaşıyor. Bunların 3.4 milyonu Türkiye'de yaşıyor. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör örgütleriyle savaşmaya devam edecek. 10 yıldır Suriye'deki durumu suistimal eden terör örgütleri var. DEAŞ ve PKK/YPG gibi terör örgütlerini de toplantıda ele aldık. Suriye'nin sınır bütünlüğünü desteklediğimizi vurguladık. Suriye'nin birliğine yönelik desteğimiz devam edecek" şeklinde konuştu.

S-400 Açıklaması

S-400 meselesiyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "NATO müttefikleri zamanında Türkiye'ye geçmişte basit silahların bile alınmasında ciddi sıkıntılar çıkardı. Türkiye ihtiyaçlarını farklı kaynaklardan alabilir. Biz bugün savunma sanayii ihtiyacımızın yüzde 70'ini ülkemizde üretiyoruz, ihtiyaçlarımızı temin etmemiz gerekiyor. Rusya S-400 konusunda iyi teklif verdiği için anlaştık. Daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız olacak, farklı kaynaklardan alacağız. Kimse Türkiye'yi bu konuda eleştirmemeli" dedi.

Bir Sonraki Toplantı Türkiye'de Gerçekleştirilecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bir sonraki ayağının Türkiye'de yapılacağını belirtti. Çavuşoğlu, "Bir sonraki toplantıyı Türkiye'de yapmak konusunda mutabık kaldık. Amacımız Suriye'de kalıcı bir barışın tesis edilmesidir" ifadelerini kullandı.