Haberler
Giriş Tarihi : 23-12-2020 10:04   Güncelleme : 23-12-2020 10:04

Cem Uzan: Bu Tarz İktidarlar Seçimle Gitmezler

Genç Parti'nin kurucusu Uzan, Türk siyasetine ve partisinin konumlandığı noktaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cem Uzan: Bu Tarz İktidarlar Seçimle Gitmezler

2009 yılından bu yana Fransa'da hayatını sürdüren Genç Parti'nin kurucusu Cem Uzan, Genel Başkanlık görevini kardeşi Murat Hakan Uzan'a bırakmasının ardından Türk siyasetine dair ilk detaylı açıklamasını Cumhuriyet'e yaptı.

Leyla Kılıç'a konuşan Uzan, son yıllarda Türkiye'de görülen antidemokratik uygulamalara dikkat çekerek AKP'nin gidişatına dair dikkat çekici bir tespitte bulundu:

"Bugün iktidarın koalisyonla bile yüzde 40’ı bulma ihtimali yok. Bunu herkes gibi iktidar da biliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kaybedeceği bir seçime gitmez. 2023’te 5 sene doluyor. O gün seçim olmadığını varsayın. Bir kararname yayımlarlar, iki sene ertelerler... İtiraz merciiniz neresi? Belediye seçimlerini iptal ettiren Yüksek Seçim Kurulu mu? Bu tarz iktidarlar seçime gelir, seçimle gitmezler. Seçimle gideceklerine inanmıyorum."

Millet İttifakı'na Göz Kırptı

Daha önce adı ülkeye dönebilmek adına Cumhur İttifakı'na yaklaştığı iddialarına karışan Uzan, ittifaklara dair soruya verdiği yanıtta Millet İttifakı'na ilişkin sıcak mesajlar verdi.

AKP'den ayrılarak Gelecek ve DEVA partilerini kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ise sert sözlerle yüklenen Cem Uzan'ın ilgili açıklamaları şöyle: 

"İttifak izdivaç gibidir. İki tarafın da istemesi lazım. Benim Atatürkçü düşüncem ve duruşum nerede olabileceğimizi gösteriyor. Ama seçim olmayan yerde ittifakı konuşmak çok erken. Bakın Türkiye iflas etti. Damat şimdi nerede? İnsanların cebinden çaldıkları 130 milyar nerede? Ben onların soteledikleri paraların nerede olduğunu da biliyorum. Ben Sayın Kılıçdaroğlu’nu, Akşener’i, Karamollaoğlu’nu, Demirtaş’ı takdir ediyorum. Onlar bu ülkenin kıymetleri. Davutoğlu ve Babacan’a gelince onlar AKP artıkları. Emekli olsunlar gitsinler köşelerine. Bugün Türkiye’nin yarım trilyon dolar borcu varsa, hepsinin altında Babacan’ın imzası var. Türkiye’de bulunan milyonlarca Suriyeli’nin müsebbibi de Davutoğlu’dur."