Haberler
Giriş Tarihi : 02-10-2020 23:22   Güncelleme : 02-10-2020 23:22

Cemal Enginyurt: Cumhurbaşkanının Yetkileri Alınmalı

MHP'den ihraç edilen Cemal Enginyurt, başkanlık sistemini eleştirdi.

Cemal Enginyurt: Cumhurbaşkanının Yetkileri Alınmalı

MHP’den ihraç edilen Ordu Bağımsız Milletvekili Cemal Enginyurt, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında başkanlık sistemine ilişkin eleştirilerde bulundu. Enginyurt, milletvekilliğin bir öneminin kalmadığını, Cumhurbaşkanlığının sembolik olması gerektiğine vurgu yaptı.

"Cumhur İttifakına Destek Eskisi Gibi Değil"

Enginyurt, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’nin milliyetçilik, adalet ve demokrasi noktasında kazanımlarını ve bu noktada daha güçlü hale gelmesi gerektiğine inananlardanım. Şu anki başkanlık sistemi diye ifade edilen sistem yüzde 50+1’e dayanmaktadır. İki aydan bu tarafa bölgede ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gezerek gördüm ki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, Cumhur İttifakı’na destek eskisi gibi 50.1 düzeyinde değil."

“Milletvekilleri dert yanıyor” diyen Enginyurt, bir Ordu milletvekilinin yerel televizyonda ‘bürokratlar bizi dinlemiyor, iş yapamıyoruz, bizi devlet dairelerine almıyorlar’ sözlerini örnek gösterdi.

Enginyurt, açıklamasına şöyle devam etti;

"Buradan ne anlaşılıyor? Başkanlık sisteminde milletvekilliğinin hiçbir önemi kalmadı. Parlamentonun bir önemi kalmadı. İtibar görmüyor. Bakanlar telefona çıkmıyor. Bürokratlar telefona çıkmıyor. Daire başkanları milletvekillerinin söylediklerini ciddiye almıyor. Ama hesabı milletvekili veriyor. Seçim bölgesinde halkla karşı karşıya gelen milletvekili. Örneğin Ordu’ya şehir hastanesi yapılması gerekiyor. Hâlâ en ufak bir yapılan hizmet, temel atma, ihale yok."

"Cumhurbaşkanı Sembolik Olmalı"

“Parlamenter sistem güçlendirilmiş bir başkanlık olmalı, Cumhurbaşkanı sembolik olmalı, Cumhurbaşkanının yetkileri alınmalı. Sembolik bir Cumhurbaşkanı haline getirilmeli. Parlamenter sistem güçlendirilmeli. Başkanlık sistemi güçlendirilmeli” diyen Enginyurt, böylelikle Türkiye’nin yeniden ayağa kalkacağına inandığını belirtti.