Haberler
Giriş Tarihi : 12-05-2021 21:44   Güncelleme : 12-05-2021 21:59

Cemil Çiçek'ten "Sedat Peker" Açıklaması: Binde Biri Bile Doğruysa Sıkıntı

Eski Adalet Bakanı ve hâlihazırda Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Sedat Peker'in iddialarına ilişkin açıklama yaptı. 

Cemil Çiçek'ten

"Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır" diyerek kimsenin aklına gelmeyen bir yorum yapan Çiçek, "Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış. Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım" ifadelerini kullandı.

DW Türkçe'nin "Gelinen aşamada, kamu otoritelerinin, yargının yapması gerekenler nelerdir?" sorusuna yanıt veren Çiçek, şöyle konuştu:

"Videoları seyreden, gazetede okuyan ilgili savcı ya da savcıların harekete geçip gereğini yapmaları lazım. Devlete güveni sağlamak açısından bu gereklidir. Bu boyuttaki iddiaları savcılar araştıracak, gerçek neyse ortaya çıkartacaktır. Suç teşkil eden bir şey varsa, evvela yargı makamlarının harekete geçmesi lazım. Bu bahsedilen konular şikayete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikayete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibarıyla bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor. Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir. Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, 'yalanmış; esası yokmuş' deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir."