Haberler
Giriş Tarihi : 11-02-2021 20:39   Güncelleme : 11-02-2021 20:39

Cerrahi Maskenin Üzerine Kumaş Maske Takmak Yüzde 95 Koruma Sağlıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kumaş maskelerin altına takılan cerrahi maskelerin Çin virüsüne karşı korumayı yüzde 95’e kadar artırabileceğini ortaya koydu.

Cerrahi Maskenin Üzerine Kumaş Maske Takmak Yüzde 95 Koruma Sağlıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kumaş maskelerin altına takılan cerrahi maskelerin Çin virüsüne karşı korumayı önemli ölçüde artırabildiğini buldu. Yapılan çalışmada, iki kişi arasındaki damlacıkların yayılımı simüle edildi. Her iki tarafın da çift maske takması durumda virüs iletiminin yüzde 95 civarında azaldığı görüldü. 

Araştırmanın yazarları "Çift maske kullanımı, fiziksel mesafe, kalabalıklardan ve yetersiz havalandırılan iç mekanlardan kaçınma ve iyi el hijyeni gibi diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde Çin virüsünün  yayılımını durdurmak için oldukça etkili bir araçtır” ifalerinde bulundu. 

Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, aynı zamanda  insanların yüzde 95'inin halka açık yerlerde maske takmasının, 1 Haziran'a kadar ABD çapında 116 binden fazla kişinin hayatını kurtarılabileceğini ortaya koydu.

Öte yandan CDC, ilk kez pandeminin Kuzey Amerika’yı sert bir şekilde vurduğu Nisan 2020'de halkın kumaş maske giymesini önerdi. Ancak, ne tür kumaşların kullanılabileceği belirtilmemişti.