Haberler
Giriş Tarihi : 07-10-2021 15:53   Güncelleme : 07-10-2021 15:53

Çevre Bakanı: Her Mahalleye Cami Yapacağız

Çevre Bakanı Murat Kurum tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Çevre Bakanı: Her Mahalleye Cami Yapacağız

"Cami Planlama ve Tasarımı Kılavuzu Tanıtım Toplantısı"na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada yaptığı konuşmada "Camiden kopuk bir şehirleşmeye biz kökten karşıyız. Milli ve manevi değerlerimizin yaşanması, evlatlarımıza aktarılması açısından camileri yeniden şehrin ve hayatın merkezine konuşlandırmamız şarttır. Mimari olarak da gençlerin aktivitelerini yapacağı, geniş yeşil alanların olacağı, yoldan belki bir iki basamakla camilere girileceği ve orada sadece vakit namazlarında değil, yedi gün yirmi dört saat gerek afet esnasında gerek sosyalleşme mekanları olarak kullanabileceğimiz şekliyle bu kılavuzumuzu hazırlamış olduk" dedi.

"Engelli kardeşlerimize hiçbir fiziksel engelle karşılaşmayacakları şekliyle camilere rahatlıkla girebilecekleri, yine çocuklarımızın orda vakit geçirebilecekleri ve vakit namazları dışında da bu alanlarda hoş gerçekten orda gerek cami görevlilerimizle gerek vatandaşlarımızla bir ve beraber olmak suretiyle bu noktada camilerimizi özendirecek ve daha fazla kullanacağımız bir kılavuzu hazırlamış olduk" diyen Kurum, "Yürüme mesafesinde yani şehrin merkezine camiyi oturtacağız ve cami etrafında şehirleşeceğiz ve yine mahalle kültürünün yaşatılacağı her mahallede yürüme mesafesinde camilerin olacağı ve orada insanların bir araya geleceği, sohbet edeceği ve ibadet edeceği mekanların inşasını yapmak istiyoruz ve bu çerçevede planlamalarımızı yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberde geçen beyanlardaki anlatım bozuklukları ve cümle düşüklükleri TamgaTürk'ün editöryal politikasını yansıtmaz, beyanat aynen alıntılanmıştı.