Haberler
Giriş Tarihi : 14-05-2021 20:36   Güncelleme : 14-05-2021 20:36

Ceyhan: Vaka Sayılarındaki Azalmanın Alınan Tedbirlerle Falan Alakası Yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Çin virüsü salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ceyhan: Vaka Sayılarındaki Azalmanın Alınan Tedbirlerle Falan Alakası Yok

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 17 Mayıs Pazartesi günü açıklanacağı ifade edilen kontrollü normalleşme sürecine ilişkin olarak “Daha önce üç kez yanlış yaptık. İlk başta haziranda açarak, sonra sonbaharda açarak ve en büyük yanlışı da mart ayında yaptık. Büyük bir artış dönemi yaşadık. Bunları yapmamamız lazım. Normalleşmenin kademeli olması doğru ama aynı zamanda kademelendirmenin nasıl yapıldığı da önemli” dedi.

Normalleşmenin elzem sektörlerden başlatılmasını ve ilk açılan yerlerin bulaşmanın en çok görülen yerler olduğunu belirten Ceyhan, "İşyerlerini sadece kamuya özel tedbirlerle götüremeyiz. Mutlaka özel sektörün de katıldığı esnek çalışma ve gerekiyor ise vardiya usulü çalışma olmalı. Bunları bu şekilde yaparsak ve birden bire, birkaç kısıtlamayı kaldırmazsak o zaman istediğimiz sonuçları elde edebiliriz" şeklinde konuştu.

Vaka sayılarındaki düşüşün tedbirlerle ilgisi olmadığını belirten Ceyhan, "Hala vaka sayımız çok yüksek. Kolay olmayacak. Ve şu bizi yanıltıyor; vaka sayılarındaki azalmaların şu anda bizim aldığımız tedbirlerle falan alakası yok. Onun büyük etkisini daha görmeye başlamadık. Eğer o eklenirse daha hızlandığını göreceğiz. Şuanki azalma; hiç aşı yapmayan, doğru dürüst tedbir almayan ülkelerde de var. Bu bir paralel bir şekilde bütün ülkeleri etkileyen bir süreçtir" ifadelerini kullandı.