Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 16:22   Güncelleme : 27-09-2021 16:22

CHP: Büyük Olasılıkla Önümüzdeki Süreçte Tek Adayla Halkın Karşısına Çıkacağız

Gürsel Tekin, Millet İttifakı'nın muhtemel Cumhurbaşkanı adayına ilişkin çok dikkat çekici bir açıklama yaptı.

CHP: Büyük Olasılıkla Önümüzdeki Süreçte Tek Adayla Halkın Karşısına Çıkacağız

Millet İttifakı'nın muhtemel seçim stratejisine ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Büyük olasılıkla önümüzdeki süreçte tek adayla halkın karşısına çıkacağız yani Millet İttifakı tek adayla çıkmış olacak. Millet İttifakı’nın önemli iki ana aktöründen bir tanesi aday olmadığını ifade ediyorsa doğal olarak da bu Millet İttifakı’nın ana lokomotifi olan CHP ağırlıklı olarak bir aday belirleme durumuna girecek demektir. Büyük olasılıkla ismi zikredilen doğal olarak önümüzdeki süreçte öne çıkan üç isim var, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş" diye konuştu.

Milliyet'e konuşan Gürsel Tekin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim, Başbakanlığa talibim" açıklamasını "Meral Hanım daha önce de aslında ifade etti, aday olmayacağını ifade etti ama şimdi zaten Millet İttifakı’nın bir araya gelişinin sebebi bu sistemi değiştirmek. Doğal olarak önümüzdeki süreçte seçimden sonra Millet İttifakı aynı zamanda bir sistemi değiştirecektir. Meral Hanım da ‘o sistem içerisinde görev düşerse başbakan adayı’ olduğunu ifade etti. Son derece doğal yani. Millet İttifakı siyasi partilerin bir araya gelişinin temel nedeni bu mevcut sistemi değiştirmek" ifadeleriyle değerlendirdi.

Millet İttifakı'nın tek adayla sandığa gitmesinin olası olduğunu belirten Tekin, "Önümüzdeki süreçte Meral Hanım aday değilse belli ki Millet İttifakı doğal olarak da bir aday çerçevesinde Sayın Karamollaoğlu da, Sayın Demokrat Parti Genel Başkanı da benzer cümleler kullandı. Bu da şunu gösteriyor ki büyük olasılıkla önümüzdeki süreçte tek adayla halkın karşısına çıkacağız yani Millet İttifakı tek adayla çıkmış olacak" ifadelerini kullandı.

Ortak Aday Kim Olacak?

Can Ataklı, Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayının İlhan Kesici olacağını iddia etmiş, bu konuda mutabakat sağlandığını ileri sürmüştü.