Haberler
Giriş Tarihi : 14-07-2021 00:57   Güncelleme : 14-07-2021 00:57

CHP'li Başdanışman Çeviköz: Türkiye'nin Afganistan'da Kalmasının Meşruiyetini Sağlayan Gerekçeler Ortadan Kalkmıştır

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Türkiye'nin Afganistan'da kalmasının meşruiyetini sağlayan nedenlerin ortadan kalktığını ve Afganistan'a asker gönderilmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu kaydetti.

CHP'li Başdanışman Çeviköz: Türkiye'nin Afganistan'da Kalmasının Meşruiyetini Sağlayan Gerekçeler Ortadan Kalkmıştır

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinin tüm NATO güçlerinin çekilmesine karşın Afganistan'a asker göndermeye yönelik kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Taliban sözcüsünün yaptığı açıklama hatırlatıldı.

Taliban'ın Türkiye'ye tehdit niteliği taşıyan ve Türk askeri personelinin Afganistan'da işgalci olduğu belirtilen açıklamasında "Türk yetkililer kararlarını bir kez daha gözden geçirip ülkemizin işgaline devam ederse, İslam Emirliği ve Afgan milleti dini, vicdani ve vatani görevi gereği yirmi yıllık işgale karşı olduğu gibi onlara karşı da tavır alacaktır. Bu durumda, tüm sonuçların sorumluluğu, başkalarının işlerine karışan ve bu tür uygunsuz kararlar verenlerin omuzlarına düşer denilmişti.

Çeviköz ise yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Afganistan’da yaşanan güncel gelişmeler tarafımızca yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklama endişeyle karşılanmıştır.

Taliban sözcüsü, Türkiye'nin de kabul ettiği Doha Anlaşması uyarınca tüm yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi gerektiğine vurgu yaparak Türkiye'nin, başkent Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın güvenliğini üstlenme yönünde attığı adımları ‘menfur’ olarak nitelendirmiş ve ‘Karar ihtiyatsız bir karar, egemenliğimizin, toprak bütünlüğümüzün ihlali ve ulusal çıkarlarımıza aykırı’ ifadelerinde bulunmuştur.

Öncelikle Taliban tarafından ülkemize yönelik yapılan bu uyarıyı şiddetle reddettiğimizin altını çiziyoruz. Bununla birlikte, uluslararası hukuk gereğince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan gerekçeler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafından ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış politikanın yeni bir tezahürüdür.

Taliban Afganistan’ın gerçeğidir ve bugün Afganistan topraklarının yüzde 80’inden fazlasını kontrol etmektedir. Bu durum iktidarın Mehmetçiklerimizi Afganistan’a gönderme ısrarının tehlikelerinin boyutlarını göstermek bakımından önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, birçok ülkenin askerini çektiği, hatta Afganistan’ın milli ordusunun dahi pek çok noktada çatışmaya girmekten kaçındığı bir ülkeye Mehmetçiklerimizi göndermeyi yanlış bulduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor, iktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz."