Haberler
Giriş Tarihi : 12-03-2021 01:23   Güncelleme : 12-03-2021 01:58

CHP'li Özgür Özel: "Keşke benim başıma damat düşeydi, memleket kurtulaydı"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Damat kadar başınıza taş düşsün” diyen Erdoğan’a yanıt verdi.

CHP'li Özgür Özel:

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankasının 128 milyar dolar (yaklaşık 1 trilyon Türk Lirası) rezervi konusundaki soruları bir kez daha tekrarladı ve neden “Damat nerede?” diye sorduklarını açıkladı.

Türkiye'nin parası olmadığı için salgın sürecinde kapanamadığını öne süren Özel, "Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık rezervini çarçur ettiğini" söyledi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, söz konusu tutarın Merkez Bankasında durduğunu söylediğini ancak AKP'deki herkesin de bu paranın gittiğini kabul ettiğini savunan Özel, bu tutarla ülkenin salgın sürecinde rahatlıkla 14 gün kapanabileceğini; bütün memurlara verilecek 3600 ek gösterge maliyetinin 104 yıl boyunca karşılanabileceğini; 4 milyon işsize 85 yıl maaş ödenebileceğini; 13 milyon asgari ücretliye ise 25 yıl aylık ödenebileceğini; emeklilikte yaşa takılanların maaş maliyetinin 37 yıl boyunca karşılanabileceğini belirtti.

Özgür Özel, bu tutarın dağıtılması hâlinde hane başına 40 biner lira, 83 milyona verilmesi durumunda kişi başına 11 bin 500'er lira, esnaf başına dağıtılırsa 477 biner lira düşeceğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Esnaf bu parayla AK Parti'li milletvekillerinin bindiği makam arabasından birer tane alır. Her esnaf yarım milyon liralık ev alabilir. Bırakın işi, iflası, icradan kurtulmayı. Türkiye için de büyük para. Milli gelirimizin yüzde 20'sidir. Son 10 yılda gelen yabancı sermayenin toplamına eşittir. Toplam dış borç stokumuzun yüzde 30'una denktir, Bütçe harcamalarımızın yüzde 75'idir. Kamu çalışanlarının 3 yıllık ücretleri, devletin son 7 yılda ödediği faizlerin toplamıdır. 9 yıllık bütçe açığını kapatır, kamunun bütün borcunun yarısıdır. En trajiği de bu, 'Atatürk yaptı siz sattınız.' diye millet kızıyor ya bunlara. Özelleştirmelerden elde edilen 64 milyar dolarlık gelirin tam iki katıdır."

"Sormayı suç haline getiriyorlar"

CHP Grup Başkanvekili Özel, Erdoğan'ın dünkü konuşmasında Berat Albayrak'ı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı dönemindeki projeleri nedeniyle övdüğünü, kendilerinin ise Hazine ve Maliye Bakanlığı görevi nedeniyle onu eleştirdiklerini belirterek "'Damat kadar taş düşsün başınıza’ diyor. Düştü zaten. Ben 'Damat nerede?' diye başlattım. Keşke benim başıma damat düşeydi, memleket kurtulaydı. Memleketin başına meteor düştü, ay kadar taş düştü. Ne damadı, memleket ezildi. Yoksullar tümden ezildi, perişan oldu" diye konuştu.

Özgür Özel, Berat Albayrak'ın, "Damat nerede?" şeklindeki sosyal medya paylaşımlarına erişimin engellenmesine ilişkin talebi üzerine Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin "Bir kişinin mahkeme kararı olmaksızın, suçlu olduğu ispatlanmadan suçlu gibi gösterme sonucunu doğurduğu" şeklinde karar aldığını belirterek kararı dolayısıyla mahkemeyi tebrik etti.

Bu kararı AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a göndermek istediğini söyleyen Özel, "Bu sefer de sormayı suç haline getiriyorlar. Biz bunları sormasak bunlar nasıl konuşulacaktı, nasıl ortaya çıkacaktı, nasıl arkasını arayacaktık?" dedi.