Haberler
Giriş Tarihi : 18-01-2021 11:31   Güncelleme : 18-01-2021 11:40

CHP'li Yılmazkaya: İnsanlar İşsizlikten İntihar Ediyor

Gaziantep'te artan intihar vakalarının ardındaki gerekçelere bakıldığında; işsizlik, borç batağı ve yaşanan iflasların olduğunu ifade eden CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Bu intiharların sorumlusu, kötü ekonomi yönetimi ile AKP Hükümetidir” dedi.

CHP'li Yılmazkaya: İnsanlar İşsizlikten İntihar Ediyor

Son dönemlerde Gaziantep’te büyük artışlar gösteren intihar vakarının ardındaki gerekçelere bakıldığında; işsizlik, borç batağı ve yaşanan iflasların olduğunu ifade eden CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, "Ekonomide yaşanan kötü gidişatın ardından artan intihar vakaları, İçişleri Bakanlığı’nın istatistiklerine de yansımaktadır. Veriler, yoksulluk nedeniyle yaşanan intiharlarda bölge ayrımı olmadığını, geçim sıkıntısı, borç ve işsizlik nedeniyle tüm ülkede yaşanan intihar sayısının sürekli arttığını ortaya koymaktadır" dedi. 

Kötü ekonomi yüzünden esnafın intihar ettiği, işsizlik yüzenden evine ekmek götüremeyen insanların, iş bulamayan gençlerin, batan işletme sahiplerinin intiharlarının her gün haberlere konu olduğunu ifade eden Yılmazkaya, Bu intiharların sorumlusu, kötü ekonomi yönetimi ile AKP Hükümetidir” dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın intiharlarla ilgili verilerine göre açıklama yapan Yılmazkaya sözlerine şöyle devam etti:

"Ülke genelindeki geçim sıkıntısı, borç ve işsizlik gibi etkenler intiharları artırmada büyük rol oynamaktadır. Bu rakamlara göre, Nevşehir’de bir yılda yaşanan intihar vakalarının yüzde 50’si, Hakkâri’de yüzde 40’ı ve Uşak’ta yüzde 33’ü yoksulluk yüzünden meydana gelmiş.

Gelir adaletsizlikleri, ebeveynlerin gerekli standartları sağlayamaması gibi ekonomik gerekçeleri intihar sebepleri arasında yer alsa da son yıllarda “adalete olan inancın yara alması ve toplumsal baskı” da intiharlarda önemli bir yere sahip."