Haberler
Giriş Tarihi : 16-02-2021 02:13   Güncelleme : 16-02-2021 02:22

Cihatçı Militanlara Karşı Fransa ile Sahel Liderleri Buluştu

İstikrarsız Sahel bölgesindeki cihatçılar, binlerce askeri öldürdü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgedeki Fransız askerlerinin sayısının düşürülmesi için destek arıyor olabilir.

Cihatçı Militanlara Karşı Fransa ile Sahel Liderleri Buluştu

Fransa ve beş Afrikalı müttefikten oluşan bir grup, Afrika'nın Sahel bölgesindeki şiddetli cihatçı ayaklanmayı görüşmek üzere Pazartesi günü bir araya geldi. G5 Sahel olarak da bilinen ülkelerin - Burkina Faso, Çad, Mali, Moritanya ve Nijer - liderleri, iki gün sürecek olan zirve için Çad'ın başkenti N'Djamena'da buluştu. Macron'un ise zirveye video bağlantısıyla katılacağı bildirildi.

CİHATÇI AYAKLANMA

Sahel'deki cihatçı militanlar ilk olarak 2012'de Kuzey Mali'de ortaya çıktılar. Şu anda Sahra Çölü'nün güneyinde yer alan geniş bir bölgeyi kontrol ediyorlar. Fransa, G5 Sahel ülkeleriyle birlikte bu ayaklanmaya karşı "mücadele" ediyor. Ayrıca BM'nin de bölgede barışı koruma misyonu var. Ancak BM'ye göre çatışmalarda binlerce asker, BM barış gücü görevlisi ve siviller öldürüldü. İki milyondan fazla insan ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

LİDERLERİN GÜNDEMİ

Macron, bölgedeki Fransız askerlerinin sayısını azaltmak için destek arayacak gibi. Zira eskiden Mali'nin topraklarını ve insanlarını sömüren emperyalist Fransa, şimdi de Barkhane operasyonu kapsamında burada 5 bin 100 dolaylarında asker bulunduruyor. Halbuki bu sayı, geçen yıl 4 bin 500 dolaylarındaydı. 

Söz konusu operasyonda bir takım başarılar elde edilmişti. Ancak Fransız birliklerine yapılan saldırılar neticesinde neredeyse 50 Fransız askeri öldürüldü. Bu sayıya, Aralık ayında öldürülen beş asker de dâhil. Bu kayıplar, Fransa'daki milletvekillerini Barkhane operasyonunun maliyetini ve faydasını sorgulamaya sevk etti. 

Geçen Salı, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tepkilere yanıt vererek "diplomatik, siyasî ve iktisadî canlanma" için bir çağrı yaptı. Nitekim Macron da geçen ay Fransa'nın bölgedeki askerî taahhüdünü "düzenleyebileceğini" öne sürerek Sahel bölgesinden askerî bir çekilmeyi işaret etmişti.

Ancak ısrarlı bir biçimde yaygınlaştırılan dedikoduların aksine Fransa'nın, Sahel bölgesindeki askerlerini çekeceğine ilişkin bir açıklama yapması beklenmiyor. Bunun yerine Fransa, cihatçılara karşı mücadelesinde Mali'ye yardımcı olan Fransız liderliğindeki Takuba Görev Gücü aracılığıyla Avrupalı ​​ortaklarından daha fazla askerî destek almayı umabilir. 

Sahel orduları ise para, teçhizat ve eğitim yetersizliği yüzünden cihatçılara karşı verilen mücadeledeki sorumluluklarını yerine getiremiyor.