Haberler
Giriş Tarihi : 13-01-2021 21:26   Güncelleme : 13-01-2021 21:26

Çin Macaristan'da Üniversite Açıyor

Çin, Avrupa Birliği'ndeki ilk üniversitesini Macaristan'da açmayı planlıyor.

Çin Macaristan'da Üniversite Açıyor

Macaristan, Çin'in Avrupa Birliği (AB) topraklarındaki ilk üniversitesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Çin'in Şangay kentindeki Fudan Üniversitesi'nin Avrupa ayağını oluşturacak olan kampüsün 2024 senesinden itibaren hizmet vermeye başlaması ve 6 bin kadar öğrenciye ekonomi, uluslararası ilişkiler, tıp ve teknik bilimler alanlarında eğitim verilmesi amaçlanıyor. Macaristan yönetimi kampüsün kurulması için yaklaşık 2 milyon euroluk destekte bulunmaya hazır olduğunu duyurdu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın sözcüsü Zoltan Kovacs The Times gazetesine yaptığı açıklamada Fudan Üniversitesi'nin Budapeşte kampüsünün Macaristan'ın eğitim standardını artıracağını, Çin'in ülkeye yönelik yatırımlarına ivme kazandıracağını ve ülkesine bölgesel bir bilgi merkezi olma fırsatı tanıyacağını söyledi.

Fakatson dönemde orta ve doğu Avrupa'da yatırımlarını arttıran ve akademik alanda nüfuzunu büyüten Çin'in bu projesinin ve Avrupa üniversitelerinde kurduğu 100'den fazla Konfiçyüs Enstitüsü'nün arkasındaki sebepler bazı çevrelerce endişe ile karşılanıyor. Yapılan eleştirilerde özellikle Çin Komünist Partisi'nin akademik kurumlar üzerinde güçlü ideolojik kontrol kurduğu vurgulanıyor.

Budapeşte kampüsü tamamlandığında, Çin üniversitelerinin sınırları dışındaki üçüncü ayağı olacak. Halen Pekin Üniversite'nin İngiltere'deki Oxfordhire bölgesinde işletme okulu, Xiamen Üniversitesi'nin ise Malezya'da bir kampüsü yer alıyor.

Macar Hükümetinin Çin Eğilimi Endişeleri Artırıyor

 

Çin'in Avrupa kıtasındaki "yumuşak gücünü" arttırma girişimlerinin yanı sıra eleştirilen bir başka durum da Başbakan Orban'ın Çin'e yakın ilişkiler kurmak istemesi olarak göze çarpıyor.

Orban'ın daha önce Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalarda Çin'in çıkarlarını savunması ve 5G mobil telekomunikasyon ağının geliştirilmesinde güvenlik kaygılarına karşın Çinli Huawei şirketini ülkesine davet etmesi Batılı demokrasileri endişelendiriyor.

Orban'ın Fudan üniversiteninin yeni atılımına kucak açması Macaristan'daki eğiim politikasıyla ilgili bazı kaygıları da gündeme getirdi. Getirilen eleştirilerde Orban'ın yaklaşımının milliyetçi ve muhafazakar görüşleri teşvik ettiği belirtiliyor.