Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 01:43   Güncelleme : 25-03-2021 02:01

Çin Virüsü İstanbul'u Kuşattı: Günlük Vaka Sayıları 4 Binden Fazla

İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Recep Koç, İstanbul’daki günlük Çin virüsü vaka sayısının 4 binleri geçtiğini açıkladı. Ayrıca bir aydır dikkatlerini çeken bir durumu bildiren Koç, ev içi ve yakın kişilerde çok hızlı bir bulaşmanın olduğunu ve bunun bir tür mutant virüs olabileceğini belirtti.

Çin Virüsü İstanbul'u Kuşattı: Günlük Vaka Sayıları 4 Binden Fazla

Ülkemizde Çin virüsü aşısının sayıca yetersizliği tartışılırken vaka sayılarındaki hızlı artış ve kontrol altına alınamayan salgın endişeleri de beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre son 24 saatte 211 bin 848 Çin virüsü testi yapılırken 26 bin 182 kişinin testi pozitif çıktı. 138 vatandaşımız Çin virüsü yüzünden yaşamını yitirdi.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre İstanbul’daki vaka artışlarına dikkat çeken İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Recep Koç, “Şubat ayında İstanbul’da günlük vaka sayımız 1000-1500’lerdeyken mart başında 2000-2500’lere çıktı, şu an 4 binleri geçiyor” dedi.

“Sağlık Bakanı, günlük 1,5 milyon aşı yapacağımızı söylüyor ama ülke genelinde günlük 200 bin, İstanbul’da ise 30 bin aşı yapılmış; aşılar nerede” diye soran Koç, camilerde 65 yaş üstüne aşı yapılmasına ilişkin ise “Bir gün o camide, bir gün diğerinde, böyle aşılama programı yürütülmez. Sağlık müdürlükleri adeta bunu propaganda hâline getirdi” diyerek tepki gösterdi. Doktor Koç, “Geçen hafta İstanbul ve diğer illerden aldığımız bilgilere göre sağlık müdürlükleri bir yerden bir yere aşı taşıdı, buna rağmen birçok Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) gelenler aşı olmadığı için geri çevrilmek zorunda kaldı. Çünkü aşı yetmedi” diye konuştu Doktor Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Normalde 28-35 gün arasında yapılması gerekirken aşılar, bazı hastalarda 40-45 güne kadar uzadı. Halbuki biz bu aşıları 14 günde yapsaydık şu an bazı yoğun bakımda yatan kişileri ve belki de ölen kişileri kurtaracaktık.”

İstanbul’da vakaların yeniden arttığına dikkat çeken Koç, şöyle devam etti:

“Türkiye’de günlük 22 binlerde olan vaka sayısı, İstanbul’da da 4 binleri geçti. 1 aydır dikkatimizi çeken bir durum daha var, ev içi ve yakın kişilerde çok hızlı bir bulaş var. Mutant olabilir, kesin bir şey söyleyemiyorum. Böyle bir durumda bir anda hastanelere yığılma olmaz, bulaşılar devam ettikçe hastanelere başvurular artar, bunlar 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Yoğun bakımlar ise bulaşıdan sonra en az 3-4 hafta yoğunluğu artan yerler olur, ölümler de o zaman artar.”

"Aman, dikkat!"

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, sosyal medya hesabından salgının seyrine ilişkin uyarıda bulunarak “Salgın bitmedi, pozitif vaka sayımız yükseliyor; aman, dikkat! Sizleri korumak için çalışıyoruz, uyum gösterip mücadeleye katkıda bulunarak hastalanmayalım, üzülmeyelim, kapanmayalım” dedi.

İstanbul İlk 4'te

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusta en çok vaka artışı yaşanan kentlerin Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan olduğunu açıklamıştı. Twitter hesabından açıklama yapan Koca, vaka görülme oranının en çok azaldığı kentlerin ise Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale ve Burdur olduğunu duyurmuştu.