Haberler
Giriş Tarihi : 19-04-2021 19:14   Güncelleme : 19-04-2021 19:14

Çin Virüsünün Uğramadığı Ülke, Çin Virüsü Yüzünden Bir Gecede Kapandı

Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan adalar topluluğu Vanuatu’ya oldukça geç ulaşan Çin virüsü, şimdi ülkenin kapanmasına sebep oldu. Geçen yıldan beri ciddî biçimde salgından korunan ülkede, kıyıya vuran bir ceset bütün dengeleri alt üst etti.

Çin Virüsünün Uğramadığı Ülke, Çin Virüsü Yüzünden Bir Gecede Kapandı

Çin virüsü, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan adalar topluluğu Vanuatu’ya dünyanın geriye kalanına göre oldukça geç ulaşmış ve böylece ülke, salgını kayıpsız atlatmayı başarmıştı.

Vanuatu'da salgının başından beri oldukça az vaka çıkmış, 300 bin nüfuslu ülkeden bugüne dek yalnızcaüç vaka bildirilmişti. Bu vakaların ilki 2020'nin Kasım'ında, diğer ikisi ise bu yılın Mart'ında açıklanmıştı.

Ülke, salgını sakince geçirirken 11 Nisan'da gelen bir kara haber kulaktan kulağa yayıldı. CNN'de yer alan haberde, adalar topluluğunun merkezindeki sahillerden birinin kıyısına Çin virüsü taşıyan cansız bir bedenin vurduğu açıklandı. Efate Adası'nda meydana gelen olayda söz konusu cesedin, Filipinli bir balıkçıya ait olduğu tespit edildi.

Aynı gün Birleşik Krallık bandıralı bir tanker, mürettebatından biri eksik olarak limandan ayrılmış ve ardından geri dönerek Vanuatulu yetkililerin isteğiyle arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı. Ölen gemicinin cesedinin kumsalda bulunmasıyla birlikte yetkililer tankere el koydu. Adamın ölüm sebebinin Çin virüsü olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bu olayın ardından ülke kapatıldı ve seyahat yasağı getirildi.

Başbakan Bob Loughman, acil şekilde seyahat yasağı uygulamasını yürürlüğe koyup ülkeyi kapatırken yetkililer de bir yandan olayla ilgili takip sürecini başlattı.

Çoğu polis olan ve olay yeri incelemesine katılan 16 kişi, acilen karantinaya alınırken Sağlık Bakanlığı da toplu bulaşma riski az olsa da tüm halkı test yaptırmaya çağırdı.

Vanuatu muhalefet lideri Ralph Regenvanu ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ülkemiz salgın yönetiminde çok başarılı ve sıkı karantina kurallarını harfiyen uygulamış olsa da elbette Kovid-19'lu bir cesedin sahilde bulunacağını bilemezdik. Ancak bu cesedi ülkedeki tek ve herkesin ölmüş yakınlarını görmek için geldiği morga kaldırmak ne kadar doğru?" diyerek durumu eleştirdi.