Spor
Giriş Tarihi : 01-08-2021 15:36   Güncelleme : 01-08-2021 15:36

Cinsel İstismarla Suçlanan ABD'li Eskrimci Takım Arkadaşları Tarafından Protesto Edildi; Olimpiyat Köyü'nde Kalmasına İzin Verilmedi

ABD Olimpiyat Eskrimcisi Alen Hadziç, cinsel istismar ile suçlandığı için Tokyo Olimpiyat Köyü'nde kalmasına izin verilmedi.

Cinsel İstismarla Suçlanan ABD'li Eskrimci Takım Arkadaşları Tarafından Protesto Edildi; Olimpiyat Köyü'nde Kalmasına İzin Verilmedi

Cinsel istismar ile suçlanan ABD Olimpiyat Eskrimcisi Alen Hadziç'in Tokyo'da Olimpiyat köyünde kalmasına izin verilmedi.

Euronews'in haberine göre, Hadziç'in takım arkadaşları onu protesto etmek ve cinsel istismar mağdurlarına destek olmak için yüzlerine pembe maske taktılar. Sahnede sadece Hadziç'in maskesi siyah renkteydi.

29 yaşındaki Hadziç, 2013-2015 yılları arasında yaşandığı iddia edilen olaylar nedeniyle üç kadın eskrimci tarafından cinsel tacizle suçlanmış, Hadziç'in ABD'de eskrim müsabakalarına katılımı da askıya alınmıştı.

Suçlamaları İnkar Etti

Suçlamaları inkar eden Hadziç, avukatı Jack Wiener vasıtası ile kendisine yönelik tutumun doğru olmadığını ve Olimpiyatlarda yer alması için izinlerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Avukat ayrıca Hadziç'in takıma dahil edilmesinin "Amerika Birleşik Devletleri'nin itibarına ya da sporunun itibarına zarar vermeyeceğini" kaydetti.

Fakat ABD ekibi, Tokyo'da Hadziç'i yalnız bıraktı. ABD eskrim, ulusal yönetim kurumu, takım arkadaşlarının güvende ve huzurlu hissetmediğini ve Hadziç'in varlığından rahatsız olduklarını iletti.

Hadziç, Tokyo'ya takım arkadaşlarından ayrı olarak uçmuş ve ekibinin itirazı nedeniyle Olimpiyat köyüne girişi engellenmişti. Hadziç şu an Tokyo'da bir otelde kalıyor.

ABD Olimpiyat Eskrim Takımının bir üyesi olan Jacqueline Dubrovich, maske protestosunu Instagram hesabında paylaştı ve bunun yeterli olmadığının farkında olduğunu ifade etti.