Haberler
Giriş Tarihi : 21-02-2021 21:33   Güncelleme : 21-02-2021 22:48

Cinsel Saldırıdan Tutuklanmayan Sanık Adli Kontrol Şartlarını İhlal Edince Tutuklandı

Antalya'da Çiğdem Yaylak'ı (29) çalıştığı iş yerinden eve bırakma bahanesiyle alıp götürdüğü marangoz atölyesinde cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Murat Kaya (36), adli konrtrol şartlarını ihlal edince tutuklandı.

Cinsel Saldırıdan Tutuklanmayan Sanık Adli Kontrol Şartlarını İhlal Edince Tutuklandı

30 Eylül 2019’da Antalya’da bir eğlence merkezinde çalışan bir çocuk annesi Çiğdem Yaylak iş bitiminde patronunun söylemesi üzerine Murat Kaya isimli müşterinin aracına binerek taksi durağına bırakılmak üzere yola çıktı.

Durağa gelindiğinde Çigdem Yaylak'ın araçtan inmesine izin vermeyen Murat Kaya, genç kadını dövdü. Kadını marangoz atölyesine götüren Kaya, Çiğdem Yaylak’a burada cinsel saldırıda bulundu. Kaya, Çiğdem Yaylak’ı daha sonra aracıyla bilmediği bir yerde bırakarak ayrıldı.

Polise giden Çiğdem Yaylak şikayetçi olurken, gözaltına alınan Murat Kaya ile kadına zorla uyuşturucu madde kullandırdığı öne sürülen G.K., iddiaları kabul etmedi.

Olay anına ilişkin iş yeri güvenlik kameralarını inceleyen Siber Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, olayın gerçekleştiği tarih ve saat aralığını gösteren kamera kayıtlarının silindiğini tespit etti.

Veri kurtarma uzmanlarının yaptığı çalışma sonunda olay anına ilişkin bir kısım kamera kayıtları kurtarıldı. Murat Kaya ile G.K., çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Antalya 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda savcının tutuklanma talebine rağmen mahkeme heyeti sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Mağdur kadının aile avukatı Bilgenur Yalçın, mahkemeye ek bir dilekçe vererek sanığın tutuklanmasını istedi. Bu talebin reddedilmesi üzerine avukat Yalçın, tutuklanma talebini bir üst mahkeme olan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı.

1. Ağır Ceza Mahkemesi dün aldığı kararda, sanığın adli kontrol hükümlerini isteyerek yerine getirmediği, bununla ilgili yasal ve geçerli bir mazeret bildirmediği, atılı cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kaldığına dair dosyaya yansıyan bilgi ve belgeleri de gözönüne alınarak, tutuklanmasına karar verdi.

Mağdur Çiğdem Yaylak, yaşadığı travma nedeniyle olayın ardından intihar girişiminde bulunmuş, yatağa bağımlı kalmıştı.