Haberler
Giriş Tarihi : 27-03-2021 20:16   Güncelleme : 27-03-2021 20:26

Çocuklarda Çin Virüsü Vakalarında Patlama

Vaka sayılarındaki durdurulamayan yükseliş devam ederken Çin virüsüne yakalanan genç ve çocuk sayısında büyük bir artış yaşandı.

Çocuklarda Çin Virüsü Vakalarında Patlama

Uzmanlar, Covid-19’a yakalanan gençlerin ve çocukların sayısının arttığı konusunda uyarıyor. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Covid-19 servisinde çalışan Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Uzm. Dr. Ali Karakoç, “Bunun nedeni İngiltere ve Güney Afrika mutasyonu” dedi ve şunları kaydetti:

Hastanede yatırdığımız vakaların büyük çoğunluğu mutasyonlu virüs bulaşan insanlar. Ankara’da her gün yeni bir servis, poliklinik açıyoruz. Yatan hasta sayısında yaş ortalaması her geçen gün düşüyor. 27-28 yaşlarındaki gençlerin yatışını yapmaya başladık. Son günlerde yatan hasta sayısı iki katına, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ise üç, dört katına çıktı. Yoğun bakım doluluk oranları kritik sınırlara yaklaştı.

İNGİLTERE MUTASYONU

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise “Toplumun genelinde enfeksiyon artarken buna paralel olarak haliyle çocuklarda ve gençlerde de enfeksiyon artıyor. Yurtdışında yapılmış çalışmalarda İngiltere varyantının 20 yaşın üstünde de hastaneye yatışı artırdığı belirtiliyor. Öte yandan İngiltere varyantının daha ölümcül olabileceğine ilişkin de veriler söz konusu” ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, öğrenciler ve öğretmenler arasında salgının giderek yayıldığını söyledi.

Hem Milli Eğitim Bakanlığı'nın hem Sağlık Bakanlığı’nın çelişkili açıklamalar yaptığını kaydeden Ökten, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, düne kadar yüz yüze eğitime izin verilmeyeceği söylerken şimdi yüz yüze eğitimden taviz verilmeyeceğini söylüyor” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı’nın salgında yaş, cinsiyet ve yerleşim yerlerine ilişkin detaylı veri paylaşmadığını vurgulayan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nasır Nesanır ise şunları kaydetti: “Bakanlık en son 25 Eki 2020 tarihinde yaş durumuna ilişkin bilgi paylaştı. O tarihteki rapora göre ölümlerin yüzde 73’ü 65 yaş üstünde meydana geliyordu. Daha net konuşabilmemiz için Bakanlığın güncel verileri açıklaması gerekiyor. Bize sahadan gelen veriler ise vaka sayılarının 20 ile 50 yaş arasındaki çalışan kesimde artış gösterdiğine işaret ediyor. Vakaların yüzde 80’inden fazlası 20 ile 50 yaş arasında.

VERİLER PAYLAŞILMIYOR

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da yurtdışındaki araştırmalara dikkat çekerek, “İngiltere mutasyonu yayıldıktan sonra birçok ülkede çocukluk çağındaki vakaların arttığı açıklandı. Türkiye’de son durum nedir bilmiyoruz. Çünkü mutant virüslere ilişkin veri paylaşılmıyor” ifadelerini kullandı.

TTB’DEN İSTİFA ÇAĞRISI

TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı. Açıklamada, “Salgında bir tsunami ile karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığı başarısız olduğunu kabul etmeli, tüm sorumlular istifa etmelidir. Antidemokratik salgın yönetimine son verilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

GRİP AŞISI GÖNDERDILER

İstanbul Tabip Odası Aile Hekimleri Komisyonu, aile hekimleri olarak Covid-19 aşısı beklerken sağlık müdürlükleri tarafından kendilerine elde kalan grip aşılarının gönderildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, aile hekimlerine yeterli dozda Covid-19 aşı gönderilmediği vurgulandı.