Haberler
Giriş Tarihi : 08-06-2021 09:49   Güncelleme : 08-06-2021 12:33

'Çöken Çökene' Bir Otel: Paramount Hotel'i Kuran Atilla Uras'ın Kızının İddiaları

Sedat Peker'in son videosundaki iddialarına konu ettiği Paramount Hotel'i kuran Atilla Uras'ın kızı Yasemin Uras, dikkat çekici iddialar ortaya attı.

'Çöken Çökene' Bir Otel: Paramount Hotel'i Kuran Atilla Uras'ın Kızının İddiaları

Peker son videosunda "Paramount Otel var. Sahibi kim, Sezgin Baran Korkmaz. Bu arkadaş Türkiye’de de ABD’de de aranıyor. Bu adamın otelinde kimler var. Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esad Toplu, o kadar rahatlar ki sıfır X5 ile işe gidiyor. Tayyip abi niye alamıyor bunu. Onu da anlatacağım.

veyis ateş paramount otelde

Veysi Ateş, tatil ekibinde. Bunlar tatili de birlikte yapıyorlar, kesmeyi de birlikte yapıyorlar. Resul olaya sonradan dahil olacak, bunlar tatil ekibi. Bir de Muğla Emniyet Müdürü, Marina vardı ya, el konulan, şimdi de otele el koyuyorlar. Sezgin Baran Korkmaz, en son Mübariz de demişti, sendeki belgeler benim şirketim ama bende yok demişti, bende var kardeşim. Sakın onlarla anlaşayım deme, patlatırım rezil olursun. Müşteri portföyünün tamamı bende, hangi hakimler savcılar. Siz aranan adamın otelinde ne işiniz var? Hani lan faturalarınız? Suit odada kalıyorsunuz, 100 bin lira yapıyor, lan sizin maaşınız kaç para, hani fatura" ifadelerini kullanmıştı.

Bu Adam Otelimizin Üstüne Çöktü

Ferit Atay'ın Zanka TV'de sunduğu SorguluYorum programına konuk olan Atilla Uras'ın kızı Yasemin Uras önemli açıklamalarda bulundu. Paramount Hotel'in babası tarafından kurulduğunu ve otelin mülkiyetinin Sezgin Baran Korkmaz'a geçişindeki şaibeli süreci anlatan Yasemin Uras, otele "çökmek" isteyen şahısları anlattığı konuşmasında "Bu şahıs Özbek'tir, ismi Botir Rahimov, aslında kırmızı bültenle Interpol'den İspanya'da ve FBI tarafından kırmızı bültenle aranan, zamanında Rus mafyasının parasını aklayan, Özbekistan'a da işlediği suçlardan dolayı dönemeyen bir şahıstı. Burda vatandaşlık verildi. Bu konuya tam girmek istemiyorum ama galiba devletten biri yardım etti, vatandaşlık aldı. İsmi Bahtiyar İkramoğlu olarak aldı. Gerçi adamın 5 pasaportu var hepsinda adı değişiyor bu adam otelimizin üstüne çöktü" şeklinde konuştu.

Ferit Atay'ın "Çöktü diyorsunuz Yasemin Hanım, yani bir para transferi, bir alma verme yok mu?" sorusuna yanıt veren Yasemin Uras, "Evet çöktü diyorum. Şöyle, kiracı olarak girdi fakat babamı sıkıştırmaya başladı devamlı, yok işte 'kazandırmıyor, etmiyor'. Babamın son 10 yılı Bodrum'da geçti, çünkü kendi oteli içinde villası vardı ve kira anlaşmasına göre otelin hizmetlerini kullanıyordu. Bu süreçte Botir çok zorluklar çıkarmaya başladı. Babam da 81 yaşındaydı, kalp hastasıydı, koah hastasıydı, şeker hastasıydı. Ödemeleri kısıtlı yapmaya başladı, kontrata uymamaya başladı. Hatta kızkardeşim Meltem Uras otele babamı ziyarete geldiğinde otele almadılar, kendi otelimize polisle girmek zorunda kaldık. Onun için babam artık bezdi ve bu oteli satalım dedi. Müşteri olarak Turan Avcı çıktı. Turan Avcı CNN Türk'e çıktı 'Ben bu oteli alıyorum adını Paramount Hotel yapıyorum' diye" dedi.

Babamın Ölümü Şüpheli

Atay'ın, "Babanız neden vefat etmişti, kalp rahatsızlığından dolayı mı?" sorusuna cevap veren Uras, "Hastaneye girdiğinde KOAH hastası olduğunda boynuna (gırtlak) delik açıldı ve tüp takıldı. Ben babamın şüpheli şekilde öldüğünü düşünüyorum. Aniden o tüpün boynundan çıktığını söylüyorlar ki benim eşim doktor, o tüpün öyle kendi kendine çıkmayacağını söylüyor. Tüp çıkınca resmen boğuldu, ambulans gelene kadar kriz geçirdi o arada da beyne kan gitmediği için beyin ölümü oldu. İki hafta komada kaldı o arada da vefat etti" dedi.

Atay'ın "Yasemin Hanım, Paramount Hotel'in satış sürecinde olan rahatsızlıklar mı bunlar?" sorusuna ise Uras, "2017 senesinde kızkardeşim Çiğdem beni aradı ve şöyle dedi 'Abla otele müşteri çıktı fakat bunlar galiba dolandırıcı, atla gel' dedi. Ben de uçak biletimi aldım, Los Angeles'tan kalktım direkt geldim, babamı perişan bir durumda buldum. Babam yok, aşağıda iki tane Özbek kız, hemşiresi yok. Tekerlekli iskemlede indirdiler, böyle sarkmış iskemlede perişan bir durumda. Konuşurken ağzı falan tutmuyor, babamın aynı zamanda beli kırılmıştı ameliyatını yapamadık kalp hastası olmuştu. O yüzden ağrı kesici de kullanıyordu, çok uyuşturulmuş bir durumda gördüm. Zaten o akşam babam 'collapse' oldu. Hastaneye kaldırdık. Biraz kendine geldi. Bu arada Turan Avcı'nın yeğeni meğeni devamlı geliyorlar, otele böyle bir ağırlık veriyorlar. Ben taksiyle kendi otelime gidip gelemiyorum, illa arabasıyla getiriyorlar. Otele gidip bir duş alıyım dedim, babam kendini tam toparlamışken duşumu aldım geldim babam yine uyuşturulmuş konuşamıyor. Sonra ben tedbir koymaya çalıştım vasi atamaya çalıştım" şeklinde cevap verdi.

Çöken Çökene

Uras, "Turan Avcı'nın oteli aldığını söylemesine rağmen çekte geçen ismin Andrey Radyoviç gibi isim çıkıyor. Andrey Turan Avcı'nın çalışan çaycı, şoför gibi bir adam. Yani nerden? 47 milyon dolarlık bir çek var. Ben vasi atamaya çalıştığımda hakim karşısına çıktı dedi ki 'Ben bu oteli 100 milyon dolara satıyorum', sonra bir anlaşma çıktı 90, sonra bir anlaşma çıktı 67, sonra çek çıktı 47 sonra çek çıktı karşılıksız. Zaten bir Rus şoförün adına, Rus şoför nasıl alıyorsa? Otel Ufuk Turizm'di, şirketti. Toprak bizim değil ya (devletten kiralanmış). Bu sefer hisseler kasada rehindi, satışa kadar teslim edilmeyecekti. Bu sefer kasaya girdik, babam hastanede komadayken kasadan rehinler çalınmış, hisseler çalınmış. Zaten anlaşmanın günü gelmeden bir ay evvel villaya girmişler, kasadan hisseler alınmış Çekoslovakya'ya kaçırılmış, 100 milyon dolarlık -şimdi 127 diyor Sezgin Baran Korkmaz- otelin hisselerini 2 bin 500 TL'ye kurulmuş Filsovien diye bir şirket açıp Çekoslovakya'da kaçırdılar. Yani otelin bedeli ödenmemiştir bugüne kadar, elden ele el değiştiriyor. Zaten satış anlaşmasının, babamın ölümünden bir ay evvel kasaya girip hisseleri almışlar. Bunu nerden biliyoruz, Filsovien'in açılış ve hisselerin oraya geçiş gününden. Yani zaten muvazaalı. Sonra biz çekin tahsiline baktık, çek karşılıksız. Andrey kaçmış gitmiş Rusya'da. Ona da dava açtım, bu ay sonuçlanıyor o dava, onu da tabii ki kazandım. Çünkü bir yeri satın alırsa bir insan borcuyla da yükümlü" dedi.

Botir Rahimov-Bahtiyar İkramoğlu, Nicole Kidman ile birlikte otelin açılışında.

Ayakkabı Boyacısı Bu Kadar Parayı Nasıl Yaptı?

Otelin Sezgin Baran Korkmaz'a geçişinin "muhtemelen" SBK'ye Botir Rahimov'un borcunu ödeyememesi ile olduğunu ve Rahimov'un halen oteldeki "saray"da yaşadığını belirten Yasemin Uras, "Şu halde Ufuk Turizm'in pay defterinde halen Botir görünüyor, Sezgin değil" dedi.

"Botir'in ortağı Alişer Burhanoviç Osmanov ismini biliyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Yasemin Uras, "Duydum, ben şahsen tanımıyorum. Şimdi şöyle bir şey var. Botir de zengin bir adam değil. Sezgin'i de kimse sorgulamadı adam diyor ki 'ben Kars'ta ayakkabı boyacısıydım'. Büyük ihtimal ilkokul mezunu biri, İngilizce konuşmuyor Amerika'da fonları var.  Sen ayakkabı boyacısısın bu kadar parayı nasıl yaptın? Kimse sormuyor, ben soruyorum. Botir de öyle biri. Kimdi söyleyeyim, Rus mafyasının parasını aklayan bir şahıstı. Bu da büyük ihtimal ona çalışıyordu ortağı değildi" dedi.

Bu açıklamalar karşısında Ferit Atay, "Yani Rus ortaklar derken bu Alişer Burhanoviç Osmanov da Özbek asıllı Rus milyarder,13 buçuk milyar dolar servetiyle Forbes'ın 2015 yılındaki Rusya'nın 3., dünyanın 71. en zengin insanı. Bahsettiğiniz Botir'in de ortağı" deyince Uras araya girerek "Acaba ortağı mı Botir ona mı çalışıyor, bilmiyorum. Botir'in ortağıysa Botir'in niye parası yoktu?" dedi.

Atay'ın "Yani olayların arkasında bu Rus milyarderin olma ihtimali de var diyorsunuz" sorusuna ise Uras, "Büyük ihtimal vardır" şeklinde yanıt verdi.

Öncelikle söz konusu çekin tahsili için dava açtığını belirten Yasemin Uras, sonra da hisse payı için dava açtığını belirtti. Uras, "Sezgin'e dava açtım, o dava devam ediyor. Bir dahaki duruşmamız Eylül'de. Hakim de delillerin toplanmasını istedi. Hisse pay defterlerinin getirilmesini istedi. Çünkü şu anda Sezgin 'ben almadım' diyor. Biz şu an oteli kimin aldığını öğrenmek istiyoruz, pay defteri getirilecek" dedi.

Sezgin ABD'de Aranıyor

"Ben bu otelin zaten mirasçısıyım, elden ele geçiyor. Fakat ödenmiş bir bedeli yok. Yani herkes birbirine satıyor ama ilk sahibine para verilmedi ki. Fakat devamlı el değiştirdiği için hakim de hisse pay defterini istedi. Ki bir sürü isim var ama esas sahipleri kim? Şimdi herkes bir maşa kullanıyor. Mesela Radyoviç, adam şoför. Alamazdı ki" diyen Uras'a "Saydığınız bütün isimler de alamazdı diyorsunuz, Sezgin Baran Korkmaz dahil" şeklinde soran Atay'a Uras, "Sezgin alır, Sezgin başkasının parasını işletiyor. Bunu herkes biliyor, yani çok pardon da bilmiyorum diyemezsiniz. Sezgin'in ortaklarının bir kısmı zaten hapishanede. Sezgin de aranıyor ABD'de, hazineyi 450 milyon dolar dolandırmaktan bu adamlarla beraber" şeklinde yanıt verdi.

Kışla Tadilatı Yapan Ekşioğlu Otele Tankla Girdi

"Sezgin Baran Korkmaz alana kadar Ocak ayına kadar her gün otelime geliyordu. Sezgin aldı, bir daha gelmedi. Görgü tanıkları beni Amerika'dayken arayıp babamın vefat ettiği gün otele tankla girdiğini söylediler. Ben bunu çok garip buldum, çünkü tank dediğimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin tankı. Cihan Ekşioğlu da bir sivil, tankla ne işi var? Tankın sokaklarda ne işi var, otelimde ne işi var?" diyen Yasemin Uras, "Bodrum'daki askeri kışlaların tadilatının ihalesini almışlardı. Ben bu konuda da çok şey biliyorum ama girmeyelim doğru olmaz" ifadelerini kullandı.

Bazı gazetecilerin geceliği 50-60 bin euro olan odalarda nasıl kalabildiği hakkında da konuşan Uras "Biri onlara jest yaptı sanırım" dedi.

Kendi Hakkında Çıkarılan Yalan Haberler

Babasıyla arasında sorun olduğu, babasının kendisine dava açtığı yönünde iddialar barındıran haberler hakkında konuşan Yasemin Uras, "Babamla aramda bir sorun yoktu. Sorun Turan Avcı'yla başladı, kızkardeşim bana mesaj attı 'abla kalk gel, dolandırılıyoruz' diye. Ben geldim tabi işi bozdum. Bu sefer tabi Baki Kayan diye bir şahıs -o da var bu işin içinde-, avukat getirdi babama 31 yaşında Tarık Güleryüz diye. Baktılar ki ben otele tedbir koydum, vasi atıyorum. Ne yapacaklar, çok afedersiniz b.k atacaklar tabi. Hürriyet Gazetesi'ne çıkardılar, Show TV'ye çıkardılar, benim için 'Atilla Uras'ın kızı değil' dendi. Ondan sonra tabi biz tazminat davası açtık, 21. asırdayız DNA testi diye bir şey var, zaten ben babamın kopyasıyım. Bu çıkarılan haberler disinformation onlar, iftira bunlar" dedi. 

Peker'in videoları hakkında da kısa bir yorum yapan Yasemin Uras, "Doğru söylüyordur bence" dedi.