Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 22:59   Güncelleme : 16-03-2021 22:59

Çöpçatan Tinder'a Güvenlik Araştırması Özelliği Eklenecek

ABD’de uygulanacak özellik sayesinde kullanıcılar, Tinder'da isim veya telefon numarası kullanarak elde ettikleri eşleşmeleri hakkındaki kamusal kayıtları görüntüleyebilecek.

Çöpçatan Tinder'a Güvenlik Araştırması Özelliği Eklenecek

Tinder’ın bağlı bulunduğu ana şirket Match, söz konusu özelliği ileride diğer platformları için de kullanıma sunmayı planlıyor. PlentyOfFish, OkCupid ve Hinge’in de sahibi olan Match, bu hizmet için güvenlik incelemesi platformu Garbo ile işbirliği yaptı.

Kadınlar tarafından kurulan Garbo, şiddet ve taciz gibi suçlarla ilgili tutuklama, hüküm giyme veya uzaklaştırma kararı gibi halka açık kayıtları toplayarak raporlar oluşturuyor. Söz konusu geçmişe, trafik cezaları ve uyuşturucuyla ilgili kayıtlar dâhil edilmeyecek.

Uygulamanın yeni özelliği, dijital ilişkilerde kullanıcıların güvenlik kaygısıyla ilgili tartışmalar sürerken geldi. Risklerle ilgili farkındalık arttıkça çöpçatanlık uygulaması şirketleri için de güvenlik meselesi önem kazandı.

ABD’li bağımsız araştırmacı gazetecilik kuruluşu ProPublica'nın 2019’daki verilerine göre, Match şirketinin platformlarında cinsel suçlardan kaydı bulunan kullanıcılar olduğu ortaya çıkarılmıştı.