Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:36   Güncelleme : 25-03-2021 13:36

Davutoğlu'ndan Kabine Değişikliği Yorumu

Gelecek Partisi lider Ahmet Davutoğlu, gündemi meşgul eden kabine değişikliği iddiaları hakkında yorum yaptı.

Davutoğlu'ndan Kabine Değişikliği Yorumu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gündemde sıkça dillendirilen kabine değişikliği iddiaları ve AKP Kongresi ile ilgili yorumda bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Davutoğlu, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesiyle 'lebaleb' dolu kongreyi eleştirerek "Pandemi şartlarında lebalep dolu salonlarda iktidar olan bir partinin yapmaması gereken bir şey. Kongrenin ana sloganı güven ama halk sana nasıl güvensin? Halka tavsiye ettiğin şeyin dışında bir davranış sergiliyorsan halk nasıl güvensin? Madem ki kongre salonlarını lebalep doldurmak suç değil, geçmişte esnafa, vatandaşa kestikleri bütün cezaları geri ödemeleri ahlaken hukuki bir vecibedir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, kongre hakkındaki yorumlarına devam ederek "Erdoğan’ın çok önemli açıklamalar yapacağı söylendi ama ezber niteliği taşıyan çok yüzeysel söylem dışında hiçbir yeni unsur yoktu. En azından şu sevindirici: “Daha önce bir müjde vereceğim” dedi. Gara’da şehitler verdik. Bu sefer yeni müjde vermemiş olması bir risk almadığımız anlamına geliyor. Metinin ruhu, mekanın ruhu vardır. Bu metinin ruhu yok. O kişinin o metni içselleştirmesi lazım. Metinde Türkiye’ye yeni bir vizyon biçmesi yok. AK Parti için sadece “Bitmedik, tükenmedik, hala ayaktayız, kitlemiz diri, heyecanlı, coşkulu” diyebilmek milletin sağlığını riske edecek şekilde oraya toplanan bir kitlesel kalabalık görüntüsü var. Bu doğru değil. Oradan gidenlerin her biri sadece oradaki kongredekilerin hayatını riske atmıyor. Oradan çıkıp 81 ile geri götürerek bütün milleti riske atma hakkını nereden buluyorsunuz" şeklinde konuştu.

AKP'nin yeni MKYK'sına da değinen Davutoğlu, "AKP’de bugün değişen hemen hemen hiçbir şey yok. Ben MKYK listesine baktım. Partide yeni bir görüntü verecek hiçbir isim yok neredeyse. Yeni isimler, eskileriyle hemen hemen aynı çevreye hitap edebilecek olanlar. Bir tek önemli değişiklik var. Genel başkanvekilliğinin ikiye çıkarılması. Vekil bir olur. Yardımcı çok olabilir. Bir numara Binali Yıldırım olacaksa o zaman Numan Kurtulmuş’un vekilliğinin bir anlamı yok. İki vekil denilen şey, vekil kavramının kendisine aykırıdır. Burada açık söyleyeyim Numan Kurtulmuş istiskal edilmiştir. Aslında vekilliği elinden alınmıştır. Sayın Erdoğan’ın artık tatmin etmesi gereken kişi sayısı çok arttı. Niye MKYK listesi 50’den 75’e çıktı? Nereden icap etti? Çünkü tatmin etmesi gereken çok kişi var. Neden var? Çünkü 18 yıllık bir birikim partide bazılarının yeni siyasi rotalara yönelmemesi için, orada tutulması için bir unvan alması gerekiyordu. Bu doğru bir siyasi tutum değil. Daha önce AK Parti’ye açık eleştiri getirmiş olanlar da listede yer almış isimler var. Onlar adına şaşırdım. Baş başa kalındığında en ağır ifadeleri kullanacaksınız…İnşallah o eleştirilerini şimdi AK Parti içinde yapabilirler.” AKP MKYK’sındaki liste değişikliği için yöneltilen “Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne gitmeyi mi önlüyor?” sorusunu yanıtlayan Davutoğlu, “Gayret oydu. Yeni siyasi arayışlara yönelmemesi için. Bu kaygılar siyaseti suni bir genişlemeye açıyor. Tanımlanması zor alanlarda yeni yeni unvanlar açılıyor” dedi.

"Kabine Revizyonu Zorunlu Hale Gelmiştir"

Davutoğlu, kabine değişikliği iddiaları hakkında ise "Burada istenen etki yapılamadığı için, ciddi bir vizyon, yapısal değişiklik olmadığı için muhtemelen bu değişim ihtiyacını göstermek üzere kabine değişikliği ihtimali bugünden itibaren daha çok artmıştır. Bugün muhteşem bir değişime imza atıldı gibi kamuoyu algısı oluşturulmuş olsaydı kabine revizyonu beklenmezdi. Şimdi artık kabine revizyonu mecburi hale gelmiştir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.