Haberler
Giriş Tarihi : 06-02-2021 18:48   Güncelleme : 06-02-2021 18:48

DEVA Partisi Lideri Babacan: Erdoğan, Kadınları Birey Olarak Görmüyor

DEVA Partisi lideri Babacan, iktidarın ülke sorunlarına çözüm bulamadığı için Boğaziçi Üniversitesindeki olaylar üzerinden düşmanlıktan beslendiğini söyledi. 

DEVA Partisi Lideri Babacan: Erdoğan, Kadınları Birey Olarak Görmüyor

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de katıldığı prgramda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İktidarın Kadınlara Yönelik Bir Kimliksizleştirme Çalışması Var 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Osman Kavala'nın eşi Ayşe Buğra'nın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere katılmasıyla ilgili açıklamalarına tepki gösteren Babacan, "Ayşe Buğra çok saygın bir akademisyen. 36 yıldır Boğaziçi Üniversitesi’nin en önemli, en çok bilinen ve sevilen öğretim üyelerinden birisi. Münferit bir birey. İfadeyi aktarırken bile hicap duyuyorum, ‘Kavala’nın karısı’ ifadesi kullanılıyor. Kadını bir birey olarak görmeme durumu var burada. Kimliksizleştirme çabası var. Bu çok ciddi bir zihniyet sorunu. Kadınlara herkesin saygı duyması lazım" dedi.

İktidar Düşmanlıktan Besleniyor 

AKP iktidarının çözüm odaklı siyasetten uzak olduğunu ve düşmanlıktan beslendiğini aktaran Babacan, "Hükümetin arayıp da bulamadığı bir tablo var. Çünkü düşmanlıktan besleniyorlar. Hiçbir alanda bu ülkenin sorunlarına çözüm bulamadıkları için ancak karşıtlık üzerinden siyaset yürütüyorlar. Boğaziçi’ne yeni fakülte açılması kararı da oldukça tahrik edici. Çünkü öğrencilerin ve öğretim üyelerinin ciddi bir rahatsızlığı var zaten. Böyle bir karar, yatışmakta olan durumu tekrar alevlendirmeyi sağlayabilir. Burada Boğaziçili öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin hiçbir tahrike kapılmaması lazım." ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde İletişim ve Hukuk fakültelerinin açılmasını 'tahrik edici' olarak nitelendiren Babacan, “Boğaziçi Üniversitesi’ne iki yeni fakültenin açılmasıyla muhtemelen yeni öğretim üyeleri kolayca alınacak ve benzer profilde insanlar oralarda görevlendirilecek" dedi. 

Merkez Bankası Rezervlerini Bitirdiler 

Ülkenin en büyük sorununun işsizlik olduğunu ve rasyonel ekonomik politikaların izlenmesi gerektiğini ifade eden Babacan; "Merkez Bankasının rezervlerini bitirdiler. Ülke olarak topyekûn fakirleştik. En azından faiz tezleri doğruysa, hükûmetin bu rezervlerin nereye harcandığını açıklamak gibi bir sorumluluğu var. Rasyonel olmayan ekonomi politikaları yüzünden vatandaşlar ekmeği birkaç kuruş ucuza almak için kuyruğa giriyor, gençler işsizlikten evde oturuyor. Ekonomi tarafında aklı başında, güvenilir ve işin ehli bir ekip düzgün bir ekonomi politikası açıklasın. Eş zamanlı olarak da hukuk, yargı, özgürlükler, dış politika gibi alanlarda topyekûn bir siyasi revizyon yapılsın. İnanın bu ülke kanatlanıp uçar. Mevcut şartlar kader değil. Kötü yönetim gidip düzgün yönetim geldiğinde hepsi çözülür. Kötü yönetimin ortaya çıkardığı bütün sorunları çözmek için iktidara talibiz." ifadelerine yer verdi. 

Eğitim Konusunu Halledemezsek İlelebet Orta Gelirde Kalırız

Akademik camianın özgür olması gerektiğini savunan Babacan, şunları kaydetti;

"Eğitim sistemi ‘öğrenmeyi öğretme’ olarak şekillenmelidir. Üniversitelerin akademik özgürlüğü ve idari özerkliği sağlanmalıdır. Eğitim ideolojiler üstü bir alan olarak görülmelidir. Her bir çocuğumuz kendi ilgi alanı ve potansiyeli hangi yöne daha fazla eğilim gösteriyorsa, ona uygun kendi müfredatıyla ilerleyebilmelidir. Eskiden çarpma, bölme neyse kodlama becerileri bundan sonraki dönemde o kadar önemli olacak. Özellikle bilim, teknoloji ve matematik gibi alanlara kız çocukları daha fazla teşvik edilmeli. Türkiye’de eğitim konusunu halledemezsek, ilelebet orta gelirde kalırız."