Haberler
Giriş Tarihi : 28-02-2021 14:24   Güncelleme : 28-02-2021 14:33

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç: Dünya GAFAM'dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) Büyüktür

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç; Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin muadillerinin Türkiye'de geliştirilmesini amaçladıklarını söyleyerek "Dünya GAFAM'dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) büyüktür" dedi.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç: Dünya GAFAM'dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) Büyüktür

TRT Akademi dergisine demeç veren Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç; Google, Apple, Facebook, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji firmalarının muadillerinin Türkiye'de de geliştirilmesini amaçladıklarını belirterek "Dünya GAFAM'dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) büyüktür. Bu GAFAM'ın muadillerini yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Google, Facebook, Amazon, Microsoft, Apple şirketlerinin teknoloji sektöründeki gücüne karşı 'yerli ve milli' muadillerinin oluşturulmasını amaçladıklarını söyleyen Koç, "Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, 'Dünya beşten büyüktür'diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft. Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yiyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip" şeklinde konuştu.

Koç, "Bu şirketler bu kadar büyük bir veriye sahip durumdayken sizin özgürlük ve demokrasiden bahsetmeniz biraz zor. Çünkü bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar halimiz harap olur. Bu anlamda bakıldığında veri güvenliği bizim sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve önceliklidir" ifadelerini kullandı.