Haberler
Giriş Tarihi : 04-09-2020 00:40   Güncelleme : 04-09-2020 00:40

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan ile Önkoşulsuz Olarak Diyaloğa Hazırız

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yapılan paylaşımla, Yunanistan ile diyaloğa hazır olduğumuz açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan ile Önkoşulsuz Olarak Diyaloğa Hazırız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkenin liderleriyle yaptığı görüşme sonunda teknik görüşmelere başlama kararı alındığını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin diyaloğa açık olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Yunanistan'a da diyalog çağrısı yapıldı.

Açkıklamanın tam metni şöyle:

NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.

Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz.