Haberler
Giriş Tarihi : 18-12-2020 23:57   Güncelleme : 18-12-2020 23:57

Dışişleri Bakanlığından Belçika Açıklaması: Beklentimiz Aklıselim Davranmasıdır

Belçika Temsilciler Meclisinde kabul edilen Karabağ kararı Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı.

Dışişleri Bakanlığından Belçika Açıklaması: Beklentimiz Aklıselim Davranmasıdır

Dışişleri Bakanlığı, Belçika Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda kabul edilen Karabağ kararına yönelik bir açıklama yayınladı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Yukarı Karabağ konusunda Belçika Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda bugün (18 Aralık) kabul edilen 1597 sayılı karar ne tarihi, ne hukuki, ne de sahadaki gerçeklerle bağdaşmaktadır. Türkiye hakkında mesnetsiz iddia ve ithamlar da içeren bu kararı reddediyoruz.

Bu karar Belçika Temsilciler Meclisi'nin, bazı parlamentoların tek yönlü Ermeni söylemlerine nasıl alet olduğunun, ön yargılarla hareket ettiğinin, iç siyasete yönelik dar çıkarlara rehin kaldığının bariz bir örneğidir.

Sözkonusu karar, Türkiye-Belçika ilişkilerine katkı yapmayacağı gibi, bölgede barış ve istikrar sağlanmasına yönelik çabalara da hizmet etmeyecektir. Bu tür kararlar ayrıca, Ermenistan'ın gerçekleri kabullenme sürecini geciktirerek, üzerine düşen sorumlulukları üstlenmekten kaçmaya teşvik etmektedir.

Öte yandan, Belçika Temsilciler Meclisinde aynı gün kabul edilen 9 Aralık tarihinin soykırımların kurbanlarını anma günü olarak ilan edilmesine dair kararda 1915 olaylarına yapılan atıf, AİHM kararları başta olmak üzere hukukun temel ilkelerine de aykırıdır."

Belçika'dan beklentimiz aklıselimle davranması ve sözkonusu kararlar bağlamında ikili ilişkilerimizi gölgeleyecek adımlar atmaktan uzak durmasıdır.