Haberler
Giriş Tarihi : 10-10-2020 11:50   Güncelleme : 10-10-2020 11:50

Dışişleri Bakanlığı'ndan Karabağ Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında yürürlüğe giren ateşkes kararına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Karabağ Açıklaması

Moskova'da Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının gerçekleştirdiği uzun görüşmeden çıkan ve insani amaç taşıdığı ifade edilen ateşkes kararının yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada ateşkes kararının kalıcı çözüm anlamına gelmediği ve bu kararın Ermenistan'a işgal ettiği topraklardan çekilmek için Azerbaycan tarafından verilmiş bir fırsat olduğu kaydedildi.

Bakanlık'tan gelen açıklamanın tam metni şöyle:

"Azerbaycan ve Ermenistan arasında bugün yerel saatle saat 12:00’de yürürlüğe girmek üzere cephe hattında ateşkes ilan edilmiştir.

27 Eylül 2020 tarihinde başlayan silahlı çatışmalarda Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kendi imkanları ve özgüveniyle geri alabileceğini Ermenistan ve tüm dünyaya göstermiştir.

Bu süreçte, tüm dünyadan insani saiklerle ateşkes talepleri gelmiştir. Azerbaycan da son kez Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir.

İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir.

Türkiye başından beri ancak Azerbaycan’ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır. Bu anlayışla sahada ve masada Can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir."