Haberler
Giriş Tarihi : 10-09-2020 12:12   Güncelleme : 10-09-2020 12:33

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye Aleyhine Karar Alan Arap Ligi'ne Uyarı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısında Türkiye'ye düşmanca tavır takınan Arap ülkelerine cevap verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye Aleyhine Karar Alan Arap Ligi'ne Uyarı

Dışişleri Bakanlığı tarafından 10 Eylül 2020 (bugün) tarihinde yayımlanan 203 numaralı "Arap Ligi’nin Ülkemizi Hedef Alan Kararları Hk." başlıklı açıklamada sert bir dille Arap Ligi'ne; Türkiye'ye karşı düşmanca tavır takınan üye ülkelerin güdümünde hareket etmek yerine, Ortadoğu'da güvenlik ve istikrarın sağlanması için rol üstlenmesi gerektiği hatırlatılarak uyarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın resmi açıklaması şu şekilde:

"Bazı Arap Ligi üyelerinin, kendi yıkıcı gündem ve faaliyetlerini örtme amacıyla ülkemize yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına da taşıdıkları görülmektedir.

Sözkonusu toplantıda ülkemizle ilgili olarak alınan kararları tümüyle reddediyoruz. Bu kararların esasen ciddiye alınacak bir tarafı bulunmamaktadır. Zira ülkemizin Arap ülkelerinin toprak bütünlükleri ve siyasi birlikleri ile bölgenin istikrarına büyük önem verdiği ve bu kararların alınmasının arkasında bulunan yönetimlerin aksine, bunların korunması için çaba gösterdiği herkesçe malumdur.

Suriye'yi parçalamaya çalışan ve Irak'ın egemenliğini tehdit eden teröristleri destekleyen, Yemen'in tarumar olmasına sebep olan, Libya’da darbecilerin yanında yer alan, Sudan'da istikrarın tekrar tesisini kendi çıkarları için riske atan, ezcümle insanlık dramlarına neden olan rejimlere, milis liderlerine, ayrılıkçı gruplara ve terör örgütlerine destek veren malum yönetimlerin tüm karşı çabalarına rağmen Türkiye, bölgede istikrar ve huzurun temini için yapıcı tutumunu kararlılıkla sürdürecektir.

Bu yönetimlerin Filistin davasını yok saydıkları, Filistin'de iki devletli çözüm çabaları ile ortak Arap tutumunu sabote eden girişimler hakkında Arap Ligi'nin karar almasını engelledikleri, Arap halkları tarafından ibretle izlenmektedir.

Arap Ligi’ni, bir kez daha, ülkemize karşı düşmanca tavır takınan bazı üyelerinin güdümünde hareket etmek yerine bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmeye davet ediyoruz."