Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 08-06-2021 18:15   Güncelleme : 08-06-2021 18:15

Doğu Türkistanlı Bilim İnsanı Mihriay Erkin, Çin Toplama Kamplarında Yaşamını Yitirdi

Doğu Türkistanlı bilim insanı Mihriay Erkin, Çin istihbaratının ısrarlı baskılarına dayanamayarak 2019’da döndüğü memleketi Kaşgar Yanbulak’taki Çin’in toplama kamplarında hayatını kaybetti.

Doğu Türkistanlı Bilim İnsanı Mihriay Erkin, Çin Toplama Kamplarında Yaşamını Yitirdi

Mihriay Erkin Japonya Nara Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde biyoteknoloji alanında araştırmacı olarak görev yapan 29 yaşında genç bir bilim insanıydı.

Doğu Türkistan’da soykırımcı Çin yönetiminin baskı ve asimilasyon politikaları devam ederken; Çin yönetimi yurt dışındaki Doğu Türkistanlılara da baskılarını artırıyor. Çin istihbaratının ısrarlı baskılarına dayanamayarak, ailesinin yanına dönen Uygur Türkü Mihriay Erkin, memleketi Doğu Türkistan Yanbulak’taki ceza kampında yaşamını yitirdi.

Ölürsem ve Bir Mezarım Olursa Oraya Kırmızı Şakayık Konulsun

Uygur aktivistler, 18 Haziran 2019’da Doğu Türkistan’a dönen 29 yaşındaki genç araştırmacıdan o dönemden itibaren haber alınamadığını ve geçen hafta itibarıyla vefat haberinin geldiğini duyurdu. Doğu Türkistanlı Mihriay Erkin, memleketine dönmeden Tokyo’daki arkadaşına en son, “Çocukluğumdan beri bana çocukların görevlerini anne babalarının yanında kalarak yapmaları gerektiği öğretildi. Huzur içinde ol. Ölürsem, mezarım varsa oraya bir demet kırmızı şakayık konulsun.” mesajını göndermişti.

Ailesiyle Tehdit Edildi

Yurt dışında olan Doğu Türkistanlıların hemen hemen tamamı benzer bir şekilde tehditler alarak Çin yönetimince, memleketine dönmeye zorlanıyor. Erkin’in ailesi, Çin yönetiminin baskıları ve tehditleri sonucu kızlarının Doğu Türkistan’a dönmesi için çağrıda bulundu. Mihriay Erkin, ailesine yönelik tehditlere daha fazla dayanamayarak 2019’da Doğu Türkistan’a dönmek zorunda kaldı.

Çin hapishanelerinde hayatını kaybeden genç Uygur bilim insanının amcası Norveç’te sürgünde olan Uygur yazar-aktivist Abduweli Ayup, Mihriay Erkin’in vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü, “Umutsuzluk içindeyim. Gerçeği kabul etmek çok zor. Kimseyi kurtaramadığım için kendimden nefret ediyorum ama yeğenimi orada kaybettim.” ifadelerini kullandı.