Haberler
Giriş Tarihi : 27-02-2021 11:37   Güncelleme : 27-02-2021 11:37

Dolardaki Yükselişin Dış Borca Günlük Maliyeti: 56,5 Milyar TL

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Türkiye'nin 2021 yılında ödemesi gereken toplam dış borcun 189 milyar dolar olduğunu ve dövizdeki son atakla bir günde kısa süreli borcun ülkeye maliyetinin 56,5 milyar TL arttığını söyledi.

Dolardaki Yükselişin Dış Borca Günlük Maliyeti: 56,5 Milyar TL

Nihat Yeşil, kurdaki dalgalanmalar nedeniyle bir yılda çevrilmesi gereken borç tutarının her geçen gün, saat ve hatta dakikada dahi değiştiğini ancak dolar kurundaki 1 kuruşluk yükselişin ülke ekonomisine kabaca 2 milyar TL'lik külfeti olduğunu söyledi.

Yalnızca bir günde dış borcun 56,5 milyar TL arttığını ifade eden Yeşil; "Döviz kurunun nereye gideceğini bilemediğimiz için kabaca bu hesaptan Türkiye ekonomisinin içine düşürüldüğü durumu anlayabiliriz. Damat istifa ettiğinde 8.50 TL'yi geçen Dolar kuru, iki aylık bir sürede 7 Lira'nın altına düşmüştü. O güne kadar faiz lobisini ağzından düşürmeyip, 'faiz sebep enflasyon sonuçtur' diyen Cumhurbaşkanı, son iki ayda yapılan faiz artışlarına karşı tek kelime etmedi. Bugün hem yüksek faiz sarmalının içinde reel ekonominin günden güne eriyişini izlerken bir yandan da bu yüksek faizlerin döviz kurlarına etki etmediğini acı bir şekilde izliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Faizin, Döviz Kurlarının, Enflasyonun ve İşsizliğin Aynı Anda Yükseldiği Tek Ülkeyiz

''Dünya üzerinde hem faizin, hem döviz kurlarının hem enflasyonun hem de işsizliğin aynı anda yükseldiği tek ülkeyiz. Ne acıdır ki ekonomiyi bu duruma getirenler, Merkez Bankası rezervlerindeki 128 milyar Doların hesabını veremedikleri gibi bir de Berat Albayrak'ın politikalarının başarılı olduğunu söylüyor" diyen Yeşil, bu yıl ocak ayındaki bütçe gelirlerinin de geçen yılın ocak ayına göre yüzde 25 azalmasına rağmen bütçe açığının geçen yıla göre 2,5 Milyar TL artmasının ekonominin durumunu özetlediğini belirterek "Merkezi bütçenin gelirleri düşerken harcamaları artmaya devam ediyor. Üstüne bir de küresel tefecilere ödenen faiz nedeniyle 100 liralık bütçe harcamasının yaklaşık yüzde 20'sini bu tefecilere ödüyoruz. 83 milyon yurttaşımızın 34 milyonu bankalara borçlu durumda. 1 Ocak'tan 15 Şubat'a kadar sadece 45 günde Türkiye genelinde açılan icra dosyası sayısı 1 Milyonu geçti. Ekonomi raydan çıkmışken birileri ısrarla pembe hayali tablolar çizmeye devam ediyor" dedi.