Haberler
Giriş Tarihi : 14-02-2021 14:05   Güncelleme : 14-02-2021 14:05

DSÖ Heyeti: Çin İlk Vakalara Dair Ham Bilgileri Bizimle Paylaşmadı

Çin Virüsü'nün kaynağını araştırmak için bir süredir Çin'in bazı bölgelerinde araştırmalar yapan DSÖ heyeti, Çin'in ilk vakalara dair ham bilgileri kendileriyle paylaşmadığını söyledi.

DSÖ Heyeti: Çin İlk Vakalara Dair Ham Bilgileri Bizimle Paylaşmadı

Bir süredir Çin Virüsü'nün kaynağını araştırmak için Vuhan başta olmak üzere Çin'in çeşitli bölgelerinde incelem yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, Çin'in salgınının nasıl ve ne zaman yayılmaya başladığını belirlemelerine yardımcı olabilecek ilk vakalara ait ham bilgileri vermediğini öne sürdü.

DSÖ heyetinin Avustralyalı ve Danimarkalı üyesi, Çinli yetkililerin aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde salgının erken safhasında tespit edilen 174 Çin Virüsü vakasına ilişkin verilerin kendileriyle paylaşılması taleplerini geri çevirdiğini söyledi. Salgının Çin'de nasıl ve ne zaman yayılmaya başladığına dair analiz yapmalarına izin verecek bilgilerin paylaşılmadığını belirten heyetin Avustralyalı üyesi mikrobiyolog Dominic Dwyer, "Bize birkaç örnek gösterdiler ancak bu hepsini yapmakla aynı şey değil. Bu verilerin yorumlanması bizim bakış açımıza göre daha sınırlı hale geliyor" ifadelerini kullandı. Dwyer, Çin'in verileri paylaşmamasının DSÖ heyeti ile Çinli uzmanlar arasında sert tartışmalara yol açtığını belirtti. DSÖ heyetindeki Danimarkalı epidemiyolog Thea Fischer "Ben bir bilim adamıyım ve verilere güveniyorum. Verilere dayalı belgelenmiş kanıtlara güveniyorum, sadece birinin bana söylediğine güvenmiyorum. Vuhan'da bize verilen verilerde tutarsızlık görmedik ancak ham verileri görmeden daha derin bir analiz yapılamaz" dedi.