Haberler
Giriş Tarihi : 01-05-2021 18:17   Güncelleme : 01-05-2021 18:17

Dünya Çin Virüsünün Pençesinde İnliyor, Çin ise Tatilin Keyfini Çıkarıyor

Başta komşusu Hindistan olmak üzere bütün dünya Çin virüsünün pençesinde inlerken Çin, İşçi Bayramı'nda rekor sayıda yolculuklar bekliyor.

Dünya Çin Virüsünün Pençesinde İnliyor, Çin ise Tatilin Keyfini Çıkarıyor

Çin'de 1 Mayıs'ta başlayan 5 günlük İşçi Bayramı tatili başladı. Tatilin ilk gününde 18,3 milyon kişinin tren yolculuğu yapacağı tahmin ediliyor.

Global Times gazetesinde yer alan habere göre Çin Devlet Demiryolları Grubu, 5 günlük tatilde tekil tren yolculuklarının sayısının toplamda 106 milyonu bulmasının beklendiğini açıkladı. Kuruluş, tatilin ilk gününde 18,3 milyon kişinin yolculuk yapmasını beklediklerini bildirdi.

Yolcu sayılarının, Çin virüsü salgını öncesindeki 2019 İşçi Bayramı'na kıyasla tatilin ilk gününde yüzde 6,1, toplamda ise binde 8 artması bekleniyor. Söz konusu artış, Çin virüsü salgınını kontrol altına aldığını iddia eden kapalı Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetimine karşı halkın güven duygusunun işareti olarak yorumlanıyor.

Çin Seddine Kaçış

Öte yandan tarihî Çin Seddi'nin en çok ziyaretçi çeken bölgesi olan Pekin'in 80 kilometre kuzeyindeki Badaling'de, 1-3 Mayıs tarihleri arasında, Çin virüsü sebebiyle hafta sonları için belirlenen 50 binlik ziyaretçi sınırına yaklaşıldığı; bu sabah itibarıyla 48 bin 750 rezervasyon yapıldığı bildirildi.

Çin virüsünün dünyaya yayılmasına göz yuman ÇKP yönetimi, pandemiden kazanç devşirmeye devam ederken bir yandan da aldığı tedbirlerle salgını büyük ölçüde kontrol altına aldığını iddia etse de kapalı yönetimden ötürü uluslararası gözlemin ve tarafsız kaynaklara erişimin mümkün olmadığı ülkedeki vaka sayıları şaibeli olarak görülüyor.

Nitekim başta komşusu Hindistan olmak üzere bütün dünya Çin virüsünün pençesindeyken Çin'de son 24 saatte tamamı yurt dışı kaynaklı 16 vaka görüldüğü ve ölen olmadığı iddia ediliyor.