Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 13:58   Güncelleme : 23-03-2021 14:07

Eğitim-Bir-Sen: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Okul Öncesinde de Verilsin

Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan raporda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin okul öncesi eğitimin bir parçası haline getirilmesi önerisinde bulunuldu.

Eğitim-Bir-Sen: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Okul Öncesinde de Verilsin

Memur-Sen bünyesindeki Eğitim-Bir-Sen, "Türkiye'de Okul Öncesi Din ve Ahlak Eğitimi" raporunda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin okul öncesi eğitimde de verilmesi gerektiği söylendi. Raporda yer alan öneriler arasında;

-Bu modellerin ilki 'Din ve Ahlak Eğitimi' modelidir. Bu modelde uzun yıllardır ilk ve ortaöğretimde uygulanan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müstakil bir ders olarak okul öncesi eğitimin bir parçası haline getirilebilir. Böylelikle uzun uygulama deneyimine sahip ve kapsamının neler olduğu hususunda tecrübe kazanılan bu ders, okul öncesi çocuğun duygusal ve bilişsel açıdan gelişimine uyarlanarak okul öncesi programa dahil edilebilir.

-İkincisi, 'Çoğulcu/Tercihli Din ve Ahlak Eğitimi' modelidir. Bu model, okul öncesi eğitim kurumlarına iki seçenek sunmaktadır. Bu seçeneğin ilki okul öncesi ahlak eğitimidir. Bu derste çocuklara dini referansı önceleyen bir ahlak eğitimi önerilmektedir. Üçüncü seçenek ise 'Okul öncesi din/İslam eğitimi' modelidir. Burada İslam dini ve değerleri öğretisinin eğitim konusu yapılması esastır.

-Şüphesiz soyut dini konular, okul öncesi dönemin gelişim seviyesine uyarlanarak veya daha somut konular, geliştirilen pedagojik yaklaşımlardan yararlanarak öğretim konusu yapılacaktır. Bu modele göre okul öncesi ahlak eğitimi seçeneğinin resmi okul öncesi eğitim kurumlarında ve isteyen özel okullarda uygulanması önerilmektedir. Okul öncesi İslam/din eğitimi modelinin ise Diyanet İşleri Başkanlığınca 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının okul öncesi eğitim formatına dönüşmüş şeklinde uygulanması önerilmektedir. Bu modeli, isteyen özel okullar da uygulayabilir.

Maddeleri yer aldı.'Türkiye'nin mevcut eğitim uygulaması ve dünyadaki benzer örneklerin göz önüne alındığı ve bunlara göre değerlendirmelerde bulunulduğunu' öne süren Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, üçüncü modelin "Değerler Eğitimi" önerisi olduğunu iddia etti.