Haberler
Giriş Tarihi : 06-04-2021 16:28   Güncelleme : 06-04-2021 16:41

Emekli Amirallerin Avukatından Açıklama: Nezarethanede Tutuluyorlar Şartlar Çok Kötü

Yayımladıkları bildiriden sonra gözaltına alınan 10 emekli amiralin avukatından açıklama geldi. Avukat, amirallerin TEM nezarethanesinde tutulduğunu ve şartların çok kötü olduğunu söyledi.

Emekli Amirallerin Avukatından Açıklama: Nezarethanede Tutuluyorlar Şartlar Çok Kötü

Yayımladıkları bildiriden sonra gözaltına alınan emekli amirallerin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, yaptığı açıklamada, gözaltına alınan 10 emekli amiralin, Terörle Mücadele Şubesi’nin nezarethanesinde tutulduğunu belirtti.

Avukat Erol açıklamasında, gözaltındaki amirallerden biri hariç, 9’nun avukatlığını kendisinin yaptığını ifade ederek Celal Ülgen’in açıklamalarının doğru olmadığını, soruşturmanın gidişatı açısından şu an için buna dair bilgi veremeyeceğini söyledi.

Gözaltında bulunan 10 emekli amiralden 5’nin Balyoz davasında tutuklu yargılanıp beraat ettiğini dile getiren Erol, savcılığın ifadeye davet ettiği 4 kişinin Çarşamba günü emniyete geleceğini, ifadelerinin Çarşamba günü alınabileceğini, Perşembe de adliyeye sevk edilebileceklerini dile getirdi.

Bu Bir Bildiri Değildir

Erol, emekli amiraller tarafından yapılan açıklamanın “bildiri” olmadığını ifade ederek “Bunun altını çiziyorlar bir kere. Sadece duyurudur” şeklinde konuştu. Erol, “İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar” diye ekledi.

Suçlama konusu olan TCK’nin 316/1 maddesindeki atılı “Suç için anlaşma” suçunun unsurları olmadığını belirten Erol, “Kanun elverişli vasıtalardan bahsediyor. Emekli insanlar hangi elverişli vasıtasıyla yapacaklar. Artık her sıkıntıda darbe söylentisi çıkarılıyor” ifadelerini kullandı.

TEM Nezarethanesindeler

 

Gözaltındaki emekli amirallerin koşullarına ilişkin de bilgi veren Erol, “Şuan TEM’de nezarethanede tutuluyorlar. Şartlar çok kötü. Önce üçer kişi tutuluyordu, ancak koronavirüs nedeniyle itiraz ettik. Şimdi ikişerli şekilde kalıyorlar. Orada gördüğüm manzara nedeniyle ofise ağlayarak döndüm. Kaldıramıyorum böyle görüntüleri. Tecrübesinden yararlanacağınız insanları gözaltında tutuyorsunuz” dedi.