Haberler
Giriş Tarihi : 22-12-2020 16:47   Güncelleme : 22-12-2020 16:47

Endonezya'ya İsrail ile İlişkileri Normalleştirmesi İçin Milyar Dolarlık Teklif

ABD'nin, İsrail ile normalleşmesi karşılığında Endonezya'ya bir milyar dolarlık teklifini iki katına çıkarmayı teklif ettiği bildirildi.

Endonezya'ya İsrail ile İlişkileri Normalleştirmesi İçin Milyar Dolarlık Teklif

Açıklama, ABD hükumetinin dış ülkelerdeki yatırımlarını düzenleyen ABD Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kurumu'nun CEO'su Adam Boehler tarafından yapıldı. Boehler, İsrail'deki King David Hotel'de verdiği bir röportajda, Endonezya ile bu konuyu görüştüklerini, eğerkarşı taraf buna hazırsa, halihazırda 1 milyar dolar olan teklifi 2 milyar dolara çıkarmaya kendilerinin hazır olduğunu ifade etti.

ABD son dönemde Arap ve İslam ülkelerinin İsrail ile normalleşmesi için girişimlerini sıklaştırmış durumda. Şimdiye kadar Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Fas, Sudan, Kosova gibi ülkeler İsrail ile ABD arabuluculuğunda normalleşme anlaşmasına vardı. Bunun karşılığında ABD birçok ülkeye maddi, siyasi ve askeri yardımlarda bulundu. BAE'ye F-35 satışı, Sudan'ın terör listesinden çıkarılması, Batı Sahra'daki Fas egemenliğinin tanınması gibi kararların bu kapsamda olduğu değerlendiriliyor.

Kısa bir süre önce Endonezya'nın İsrail ile ilişkilerini normalleştireceği öne sürülmüş fakat Endonezya iddiaları kabul etmemişti. ABD'nin 1 milyar dolarlık teklifinin durumu değiştirip değiştirmeyeceği ise merak konusu.