Haberler
Giriş Tarihi : 15-01-2021 14:55   Güncelleme : 15-01-2021 14:55

Erdoğan: F-35 İçin Ciddi Ödeme Yaptığımız Halde Hala Teslim Edilmedi

Erdoğan, S-400 alımı nedeniyle F-35 programından çıkarılan Türkiye'nin, söz konusu savaş uçakları için çok ciddi ödemeler yaptığı halde hala uçakları teslim alamadığını söyledi.

Erdoğan: F-35 İçin Ciddi Ödeme Yaptığımız Halde Hala Teslim Edilmedi

Erdoğan, cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve Türkiye'nin ABD ile AB ilişkileri konusunda önemli açıklamalar yaptı.

ABD'nin seçilmiş Başkanı Biden'ın görevi devraldıktan sonra bu konunun çözüme kavuşturulacağını umduğunu dile getiren Erdoğan şunları söyledi: "Çok ciddi bir parayı ödediğimiz halde F-35'ler ne yazık ki hala verilmedi. Bu tabii bizim uluslararası diplomaside Amerika'nın bir müttefik ülke olarak bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Temenni ederim ki Sayın Biden'ın görevi üstlenmesiyle birlikte görüşmelerimizi yaptıktan sonra, çok daha olumlu adımları atar ve bunları da yoluna koyarız."

Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu fakat bu durumun ülkenin egemenliğini sınırlayamayacağını belirten Erdoğan "Biz bir defa kendi savunma noktasındaki adımlarımızı bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olarak da NATO'da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz" dedi.