Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 27-09-2020 21:32   Güncelleme : 27-09-2020 21:32

Ermenistan'a Destek Veren İran'dan Dağlık Karabağ Sorunu İçin "Sözde Arabuluculuk" Teklifi

İran, Ermenistan işgali altında bulunan Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ sorunun çözülmesi için arabuluculuk yapma teklifinde bulundu.

Ermenistan'a Destek Veren İran'dan Dağlık Karabağ Sorunu İçin

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili taraflar arasında müzakereleri sağlamak için arabulucuğa hazır olduğunu açıkladı.

Twitter hesabından, Azerbaycan ve Ermenistan arasında bugün başlayan çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Zarif, iki ülke arasındaki "düşmanlıkların son bulması" çağrısı yaptı.

İran'ın, Dağlık Karabağ'daki "endişe verici şiddeti" yakından izlediğini belirten Zarif, "Düşmanlıklara derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ve anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğu teşvik ediyoruz. Komşularımız önceliğimizdir ve müzakereleri sağlamak için arabuluculuk etmeye hazırız. Bölgemizin şimdi barışa ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

İran, Ermenistan'ın sabah saatlerinde yaptığı saldırılar üzerine başlayan çatışmaların ardından Azerbaycan hakkında kınama metni yayınlamış, desteğini Ermenistan'dan yana koymuştu.