Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 04-10-2020 13:51   Güncelleme : 04-10-2020 13:57

Ermenistan'ın Gence'ye Saldırmasına Türk Dışişlerinden Tepki

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına yeniden saldırması ve sivilleri hedef alması üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı kınama metni yayınladı.

Ermenistan'ın Gence'ye Saldırmasına Türk Dışişlerinden Tepki

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı aldığı hezimetler üzerine Azerbaycan'ın Gence şehrine saldırması Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de sivil halkı hedef alan bugünkü saldırıları, Ermenistan’ın hukuk tanımaz tutumunun yeni bir tezahürüdür. Bu saldırıları kınıyoruz. İşgal ettiği Azerbaycan topraklarında yenilgiyle yüzleşen Ermenistan, başta Cenevre Sözleşmeleri olmak üzere insancıl hukukun tüm ilkelerini ihlal ederek, işgal ettiği için çatışmalara sahne olan bölgelerin ötesinde de sivil yerleşim alanlarına saldırmaktadır. Bu saldırılar, Ermenistan’ın içine düştüğü çaresizliğin ve yasadışı işgalini sürdürmek için insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesidir. Baştan beri söylediğimiz üzere, Ermenistan bölgedeki barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir. Ermenistan’ın provokasyonuna gelmeyeceğini, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkını uluslararası tanınmış sınırları içinde kullandığını ve sivil halka zarar gelmemesi için mümkün olan tüm gayreti göstermekte olduğunu beyan eden Azerbaycan'ın bu tutumunu destekliyoruz."