Haberler
Giriş Tarihi : 08-06-2021 09:10   Güncelleme : 08-06-2021 09:10

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı: Sedat Peker Bildiklerinin Yalnızca Yüzde 3'ünü Anlattı

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Sedat Peker'in anlattığından çok daha fazla şey bildiğini iddia etti.

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı: Sedat Peker Bildiklerinin Yalnızca Yüzde 3'ünü Anlattı

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in çok fazla konuda bilgi sahibi olduğunu ancak Peker'in bildiklerinin yalnızca yüzde 3'ünü anlattığını iddia etti. 

Daha önce bildiklerinin yüzde 10'unu anlattı diyen Avcı, bunun iyimser bir yorum olduğunu Peker'in sanılandan çok daha fazla konu hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Peker'in iftira atmadığını, olayların içinde kendisinin de olduğunu itiraf ettiğini söyleyen Avcı, "Bu kişi 30 yıldır faaliyetlerin içerisinde. 30 yıl içinde yaptığı işlerin hepsi kanuna hukuka aykırı yer altı işleri. Bunların hepsini kendi hatırlayamaz, anca siz sorarsanız hatırlar. Çok ağır şeyler anlatıyor, ağır ithamlılarda bulunuyor. Genel anlamıyla bakıldığında birkaçı abartılı olabilir ama büyük oranda doğru olduğu gözüküyor. Araştırılırsa belli mesafeler alınabilir. Son zamanlarda suç örgütleri, yeraltı örgütlerin faaliyetleri geniş bir alana yayılmaya başladı. Anlattıklarından önemli neticeler çıkarılarak, iyi analiz yaparak bir daha toplumun böyle şeyleri yaşamaması için bir fırsat olduğu kanaatindeyim. Bu 'uzaktan duydum' değil, 'fiilen içinde bulundum, karar aldım, yaptırdım' türünden ifadeler" şeklinde konuştu.

Olayların Failleri Küçük Bir Araştırmayla Bulunabilir

Avcı, Peker'in iddialarını doğrulamak için küçük araştırmaların yeterli olacağını söyleyerek, "Öyle şeyler söyledi ki, öyle özel olayları anlattı ki, iyi bakarsak hakikaten dehşetle karşı karşıyayız. Kutlu Adalı'nın öldürülmesi olayını anlattı. Anlattığı çok şey vahim. Küçük bir araştırmayla olayların failleri bulunacak durumda. Bu sıradan, geçiştirilecek bir durum değil. Hukuk sistemini çalıştırabilmek lazım. Bir toplumsal, kişisel sorunla karşılaşınca usulüne uygun hukuk yöntemiyle çözülmesi. Susurluk'ta hukuk dışına taşalım, gayri meşru anlayışla biz de onlarla mücadele edelim anlayışı vardı. Türkiye Cumhuriyeti'nin görevlilerin büyük bölümü normal çalışıyor. Küçük bir bölümü bu işler içine giriyor. İstihbari amaçla bir kişiyle ilişki kurarsınız. Onun dışında kişilerle zora, cebre dayanan bir ilişkiye giremezsiniz.

Onun söylediği sadece bir bilgi ve ihbar. Bir kişinin beyanı. Bu suç örgütü mensubu olduğu için ona göre değerlendirirsiniz. Olduğu gibi kabul etmek yerine geniş araştırabilirsiniz. Bizi kasti yönlendirmeye kalkabilir. Ancak bu dediklerini ihbar kabul edip, polis ve yargının kanuna uygun bir şekilde soruşturmasına biz bilgi diyeceğiz. İlgili kurumlar bunu alıp değerlendirmeden bilgiye dönüşemez. Siyaset bunu böyle görmeyebilir ama devletin kurumları, hukuk sistemi bunu ihbar kabul eder, araştırır, soruşturur, bilgiye dönüştür. Bunu tümden kabul etmek de yanlıştır. Yüzde yüz doğru diyemeyiz ama mutlaka araştırması gerekir" dedi.

Gecikirsek Olayın Üstü Örtülebilir 

Çok geç olmadan Peker'in iddialarının araştırılması gerektiğini aksi takdirde delillerin karartılacağını söyleyen Avcı, "Sedat Peker'in anlatımları tarihi fırsata çevrilmeli. Şu veya böyle tahrik edilerek daha çok bilgilere ulaşılmalı. Bunu mevcut iktidarın yapması lazım. Olay sıcak. Sedat Peker'in ille de buraya gelmesi şart değil. Şu an soruşturma, tahkikat yapmak çok kolay. Gecikirsek bir kısım şeyler örtülebilir. Bu olaylar değişir, deliller azalır, şahitler değiştirilir. O yüzden şu anda fırsat var. Bu yapılabilir, yapılacak imkan da var. Yeter ki şimdiki yönetim bu iradeyi göstermesi lazım" ifadelerini kullandı. 

Geçmişte Birisi Alındığında Ankara'dan Telefon Gelirdi

Avcı, Peker'in karşısına gerekli belgeler koyulduğu takdirde Peker'in tüm olayları hatırlayacağını böylece soruşturmanın tamamlanabileceğini söyledi. Peker'in olayları anlatmaya devam etmesini umduğunu da belirten Avcı, "Normalde bu tür işlerin soruşturmasına bulunduğu ilde başlatılması, merkez de destek vermesi gerekir. Ben Kaçakçılık Daire Başkanı olduğum dönemde Sedat Peker Kelebek Operasyonu'nda mahkum oldu. Herkesten, emniyet müdüründen, savcıdan kahramanlık bekleyemeyiz. Onlara destek vermek gerekir. Geçenlerde emekli bir emniyetçiyle görüştüm. Dedi ki, 'Geçmişte birisi alındığında Ankara'dan telefon gelirdi ve biz zorlanırdık.' Bu tür olaylarda Ankara'da siyasi bürokrasi emniyeti arar. Emniyet de ili arar. 'Suçu nedir, daha hafif işlem yapın' diye telkinde bulunur. Bu da 'yukarısı bu adama sahip çıkıyor' olarak anlaşılır. Bunlar yukarıdan destek gördüğü müddetçe yeterli mücadele yapılabilir. Peker'in karşısına da belgeler konulursa çok daha rahat konuşabilir. Yeraltı örgütleri kendi ilgi sahasında olan her şeyi araştırırlar, her şeyi bilirler. Emniyet, yargıdan bununla ilişkili olanlardan sürekli bilgi akar. Çok önemli bilgilere sahiptir. İnşallah anlatmaya devam eder diye düşünüyorum" dedi.

Sedat Peker ile Hiç Görüşmedim 

Sedat Peker ile hiç görüşmediğini ancak Peker'in kendisinin aleyhine ifade verdiğini de ekleyen Avcı, "Bugünkü yönetim bunu soruşturmaya kalkarsa tahminlerimizin çok ötesinde belge bulur. Ben Sedat Peker'le hiç görüşmedim. 100 metre mesafede bulunmadım. Daire başkanı iken ceza aldı. Benim aleyhime ifade verdi. Ben de bunun üzerine kendisini şikayet ettim. O zaman cemaat yargısı hakimdi. Çıktıktan sonra bana haber gönderdi, 'bir yanlışlık oldu, gel bir konuşalım'. Ben de dedim ki, 'yanlış anlaşılmışsa mesele yok, konuşmaya da gerek yok" ifadelerini kullandı.