Haberler
Giriş Tarihi : 21-07-2021 15:42   Güncelleme : 21-07-2021 15:42

Eski KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Erdoğan'a: Devletlerin İtibarı Binayla Ölçülmez

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi müjdesinde kullandığı ifadelere tepki gösterdi.

Eski KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Erdoğan'a: Devletlerin İtibarı Binayla Ölçülmez

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'müjde' diyerek KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yaptırıldığını duyurmuştu. Erdoğan'ın müjdesine tepki gösteren KKTC'nin 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Akıncı, Erdoğan'ın ''KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ne doğru dürüst bir binası ne külliyesi ne de parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bina İngilizlere ait gecekondu'' sözlerine işaret ederek yaptığı paylaşımında,  "Yeni binaların yapımı bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirilmez. Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez" dedi.

Mütevazi Tarihi Yapıya 'Gecekondu' Yakıştırması Yapıldı

Altın musluk ve altın klozet gibi göz kamaştıran detaylardan uzak yapıyı garipseyen Erdoğan'a tepki gösteren Akıncı, "KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. 'Gecekondu' yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor. Kuşkusuz ihtiyaca göre , yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür" ifadelerini kullandı.