Haberler
Giriş Tarihi : 26-11-2020 22:12   Güncelleme : 26-11-2020 22:12

Etiyopya: Baş Kaldıran Eyalete Düzenlenen Operasyon Son Safhada

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, teslim olmayı reddeden isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin elindeki Mekelle şehrine askeri operasyonun başladığını açıkladı.

Etiyopya: Baş Kaldıran Eyalete Düzenlenen Operasyon Son Safhada

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, teslim olmaya yanaşmayan isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin elinde olan Mekelle şehrine yönelik askeri operasyonun başladığını duyurdu.

Ahmed, yaptığı açıklamada, teslim olmaları için TPLF'ye verilen 72 saatlik sürenin sona erdiğini ve askeri operasyonun son safhasına gelindiğini açıkladı.

Operasyon esnasında sivillerin korunması için azami özenin gösterileceğini belirten Ahmed, "Ülkenin kuzeyindeki Tigray bölgesinde 4 Kasım'da başlayan askeri operasyonun Mekelle şehrine yönelik son aşaması başladı." dedi.

Etiyopya Başbakanı, teslim olmaları için TPLF'ye 72 saat süre vermiş, ancak TPLF ise teslim olmayı kabul etmemişti.

Birleşmiş Milletler konuya ilişkin olarak, sivillerin Mekele'den kaçtığını belirterek olası operasyonun daha fazla insani trajediye yol açmaması konusunda uyarı yaptı. Bunun yanında BM, çatışmalar nedeniyle şu ana kadar 1 milyondan fazla kişinin yerlerinden edildiği bilgisini paylaştı.

BM  ayrıca 6 milyon civarında kişinin bulunduğu bölgedeki gıda kıtlığının da önemli boyuta ulaştığını duyurdu.

Ne Olmuştu?

Tigray eyaletini yöneten isyancı TPLF güçleri, 3 Kasım'da ulusal ordu birliklerine saldırmış, ardından Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, 4 Kasım'da TPLF'ye karşı askeri harekat başlatacaklarını açıklamıştı.

Komşusu Eritre ile yaptığı barış antlaşması sonrasında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Başbakan Abiy Ahmed, uluslararası örgütlerin ve bölge ülkelerinin diyalog çağrılarına uymamıştı.

Seçimleri ertelediği için Addis Ababa hükümetinin gayrimeşru olduğunu ileri süren TPLF, eylülde yerel yönetim seçimlerini yapmış ve kazanmıştı. Seçim sonrasında Ulusal Meclis, yerel idareyle tüm bağların koparıldığını açıklamıştı.