Haberler
Giriş Tarihi : 27-03-2021 18:35   Güncelleme : 27-03-2021 18:35

Fahrettin Koca Aşıların Neden Geç Geldiğini Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin yönetiminin Çin menşeli aşıları "Önce Çin’e vereceksiniz" politikası uyguladığı için Çin aşısının geç geldiğini açıkladı.

Fahrettin Koca Aşıların Neden Geç Geldiğini Açıkladı

Fahrettin Koca, Çin virüsü aşısı teradiğiyle iligili yaşanan sıkıntı hakkında ''Çin aşısının Faz-3 çalışmalarına katılmasak biz de aşı bulamazdık'' dedi.

ÇİN AŞISI NEDEN GECİKTİ?

Habertürk'ten Fatih Altaylı'ya konuşan Koca şu ifadeleri kullandı:

''Sadece biz değil, hemen hiç kimse aşıyı söz verilen zamanda alamıyor. Emin olun biz şanslı ülkelerden biriyiz. Çin hükümeti tüm aşı üreticilerine sınırlama koydu. Önce 'Çin’e vereceksiniz' dedi. Bu yüzden çok aksama var. Buna rağmen alabiliyoruz. Son gelişmeler ışığında 40 yaş üstü 32 milyon yurttaşımızın ve risk gruplarındakilerin iki doz aşısını hazirana kadar tamamlayacağımızı görmeye başladık.''

BIONTECH AŞISINDA SON DURUM

Bakan Koca, Alman-Amerikan ortak yapımı Pfizer-BionTech aşısı hakkında, firmadan teslimata ilişkin gönderilen belgeleri de paylaştı.

Belgelere göre, deneme amaçlı 5 bin 850 doz Pfizer-BioNTech aşısı 12 Mart'ta Türkiye'ye teslim edildi. Ardından iki parti halinde 1 milyon 400 bin aşı Ankara’daki dağıtım merkezine ulaştı. Nisan ayı ortasına kadar 3 milyon 100 bin doz daha teslim edilecek.

Bakan Koca bu noktada en büyük endişesinin Avrupa Birliği'nin aşı yasağı kararı alması olduğunu söyledi.