Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 10:59   Güncelleme : 15-03-2021 10:59

Fatih Terim'e Hakaret Davası: 2 Yıl 8 Ay Hapis Talep Edildi

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’e 2019 yılında sosyal medya üzerinden edilen hakarete yönelik davanın sonucu belli oldu. Erdal B.’nin, Fatih Terim’e hakaret ettiği davada şüpheliye 2 yıl 8 ay hapis cezası verilmesi talep edildi.

Fatih Terim'e Hakaret Davası: 2 Yıl 8 Ay Hapis Talep Edildi

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Twitter’dan kendisine hakaret ve küfür içerikli paylaşım yapan Erdal B. hakkında şikayetçi oldu ve Erdal B.’ye 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Şikayet üzerine hazırlanan savcılık iddianamesinde, şüpheli Erdal B.’nin, Fatih Terim’e yönelik “Kaostan beslenen katıksız bir ….. Çirkefliği takımına da taraftarına da siret etmiş. Milan’dan boşa kovulmadı. Orda kaos yapamıyordu, kovdular. Böyle insanlar futboldan temizlenmeli” şeklinde hakaret içerikli paylaşım yaptığı aktarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, şüphelinin alınan savunmasında Twitter hesabının kendisine ait olduğunu, hakaret mesajını yazmadığını, 6-7 ay önce hesabın şifresi çalındığı için etkinleştiremediğini ve sosyal medyayı kullanamadığını söyleyerek suçlamaları reddetti. Ancak şüphelinin şifresinin çalındığına dair bir başvurusunun olmadığı anlaşıldı. Şüpheli Erdal B.’nin Twitter hesabından yaptığı paylaşımdaki hakaret içerikli sözler, Fatih Terim’in onur şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu bu bağlamda hakaret suçunun yasal unsurlarının oluştuğu ifade edildi.. Bununla birlikte, hakaretin sosyal medya üzerinden edilmesi nedeniyle herkesin gözü önünde olması unsurunun bulunduğu kabul edildi.

Söz konusu dosyada uzlaştırma yoluna gidildiği ancak taraflar arasında uzlaştırma sağlanamadığı bildirildi. Şüpheli Erdal Bergin’in “hakaret” suçundan 2 yıl 8 ay hapis ile cezalandırılması talep edildi. İstanbul 16 Asliye Ceza Mahkemesi, sanık Erdal Bergin’in savunmasının tespiti için Erzurum Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılmasına ek karar verdi.