Haberler
Giriş Tarihi : 18-03-2021 12:02   Güncelleme : 18-03-2021 12:02

Fener Rum Patrikhanesi'nde 'İki Numara' Görevden Alındı

Fener Rum Patrikhanesi’nde Patrik Bartholomeos’tan sonra iki numara olan Kadıköy Metropoliti Athanasios’u itaatsizlik gerekçesiyle görevden alındı.

Fener Rum Patrikhanesi'nde 'İki Numara' Görevden Alındı

Fener Rum Patrikhanesi’nin karar organı Sen Sinod Meclisi (Ruhani Meclis), hiyerarşisinde Patrik Bartholomeos’dan sonra iki numaralı kişi konumundaki Kadıköy Metropoliti Athanasios Papas’ın görevden alınması ve yerine Fransa Metropoliti Emanuil Adamakis’i  atanmasına karar verdi.

Sen Sinod Meclisi’nin şubat ayındaki toplantısında, Athanasios’un “Patrik ve Sen Sinod’a itaatsizlik ve saygısızlık göstermesi, ayrıca pek çok kez Patrikhane kurallarını çiğnemesi” nedeniyle görevden alındığı belirtildi.

Athanasios Defalarca Uyarılmıştı

Athanasios, geçmişte Patrik Bartholomeos’a defalarca hakaret ve küfür eden, ayrıca ırkçı söylemleri ile de bilinen Yunanistan’daki Karavriton bölgesi eski Metropoliti Amvrosios ile dost olmasının ardından çok sayıda uyarı almıştı.

Ayrıca, ev işleri için de Rus Patriği Kiril yanlısı bir rahibeyi yanında bulunduruyordu. Athanasios, İstanbul’daki Rum cemaatinin karnaval etkinliklerine de karnaval kıyafetleri giyerek katılıyordu. 

Fransa Metropoliti Emanuil Adamakis Kimdir?

Kadıköy Metropoliti seçilen Emanuil, Yunanistan’ın Girit Adası doğumlu. Türkiye’nin 2010’da yurtdışında Patrikhane’ye bağlı metropolitlere vatandaşlık hakkı tanıması sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 2003’den beri Fransa Metropoliti idi. 

Kadıköy Metropoliti, 12 metropolitten oluşan Sen Sinod Meclisi’nde 'Birinciden (Patrik) sonraki birinci olarak' sayılıyor. Bartholomeos da 1991’de Patrik seçilmeden önce Kadıköy Metropoliti idi.